PIEŠŤANY: Peniaze nemáme, kultúru áno …

Na májovom zastupiteľstve vystúpila nespokojná obyvateľka Piešťan a naznačila, že kultúre nie je venovaná na mestskom úrade patričná pozornosť.
Peniaze nemáme ale možno konštatovať, že kultúru áno! Kultúra je cesta ako do mesta pritiahnuť čo najviac návštevníkov. Nestojí tak veľa a možno konštatovať, že je veľmi efektívna v podobe pozitívnych zážitkov a emócií ľudí, ktorí sa s nimi podelia s inými ľuďmi. Na toto máme. Na budovy a atrakcie ako sú v Dubaji nemáme. Tade cesta nevedie. Treba robiť ako sa to dá. Pochopiť reálne možnosti a stanoviť si priority. Je iba málo spôsobov ako sa dá v Piešťanoch rozvíjať cestovný ruch. Je to otázka priorít. Pre Piešťany to je ideálny spôsob ako do mesta priviesť tisíce ľudí, investovať čo najmenej a vyťažiť z toho maximum. Presne ako v prípade City festu, ktorý bol tento víkend. Zúčastnilo sa ho niekoľko tisíc ľudí, na ktorých bolo vidieť, že sa im akcia páči. Podniky boli plné ľudí a podnikateľom to výrazne pomohlo. V reštauráciách a baroch bolo viac ľudí a aj hotely mali určite väčšie tržby.
Centrum mesta praskalo vo švíkoch ako pred týždňom kúpeľný ostrov, keď sa tam konala mimoriadne úspešná akcia s názvom Tradičné remeslá. Hluk z festivalov, to je iná téma. Niekedy musia obyvatelia niečo strpieť ale občanov trápia viac iné problémy. Jedným z nich môže byť bezpečnosť v meste. Mladí ľudia sa v centre správajú dosť agresívne a vybíjajú si zlosť na tom, čo majú najbližšie. Často zoberú do vlastných rúk demoláciu mesta a neboja sa to robiť pod kamerami alebo na verejných miestach. Na to je tiež recept ale zjavne si ho niekto nevybral nie z lekárne ale zo šuflíka. Do Piešťan je potrebné priviesť ľudí so všetkých spoločenských vrstiev.
Tento víkend sa udiala zaujímavá vec, na námestí sa konala akcia určená pre mladých ľudí a „za rohom“ v Dome umenia sa v tom istom čase konal festival vážnejšej hudby, ktorý prilákal úplne iných ľudí a fungovalo to. Jedno aj druhé podujatie bolo plné. Prečo do Piešťan prišla tento mesiac veľvyslankyňa Českej republiky pani Klausová? Iba z jediného dôvodu. Prišla na konkrétnu kultúrnu akciu Zázračný oriešok. Možno by sa do Piešťan nedostala najbližších niekoľko rokov. Kultúra býva často jediným dôvodom, z akého sem prídu významnejšie osobnosti ale aj obyčajní ľudia. S pozitívnym zážitkom sa určite podelia so svojimi blízkymi a priateľmi a je predpoklad, že niekto z nich sem príde.
Jeden návštevník City festu sa vyjadril, že do Piešťan chodí lebo v meste, kde žije sa nič nedeje na rozdiel od Piešťan. To je presne to! Mesto sa musí niečím odlišovať, keď už v kúpeľníctve nás dohnali iné mestá. Piešťany musia byť niečím osobité, aby zaujali. Keďže peňazí je vraj iba na kúrenie a svietenie, tak kultúra je dobrá a jednoduchá cesta. Nikto nemôže tvrdiť, že kultúra organizovaná podnikateľmi je filantropia. To ale nezakladá oprávnenie uvažovať, že ju nie je potrebné podporovať z verejných zdrojov. Tak isto aj jej propagáciu. Ak by bola kultúra pre podnikateľov nezisková, tak by boli Piešťany už dávno bez podujatí, ktoré do mesta priťahujú desiatky tisíc ľudí.
O podujatie Truck aréna sme už prišli. Elektráreň Piešťany tiež avizuje zúženie kultúrnych aktivít. Miestni podnikatelia to pocítia a tým pádom to pocíti okolie. Keď nezarobia nezamestnajú a neminú to, čo nemajú.
Pre Piešťany je kultúra silnou stránkou a iba hlupák by urobil zo svojej silnej stránky slabú.