„HOKEJOVÝ SÚBOJ“ BEZ VÍŤAZA, IBA S PORAZENÝMI

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2016/07_jul/X_31_hokej_lusnak_stadion.mp4″ template=“mediaelement“]

Priority človeka alebo zoskupenia určitých ľudí sa vo svojej nahote oveľa intenzívnejšie prejavia pri nedostatku financií ako pri ich nadbytku, pretože musíte škrtať to, čo je pre vás v danom čase menej potrebné. Mesto Piešťany sa prostredníctvom svojich zástupcov v tomto čase rozhoduje, či zaradí medzi menej potrebné položky hokej. A to je teraz otázka dňa, či si hokej vo forme akejkoľvek súťaže zaslúži podporu od mesta alebo nie. Piešťanská extraliga je jednou nohou v hrobe a aj tá druhá asi klesá ale vždy vraj treba veriť v to dobré lebo život je vraj iba cesta. Raz si hore a raz dole. V tomto čase je piešťanský hokej asi v tej dolnej časti sínusoidy. Pred týždňom na zimnom štadióne vedenie klubu ŠHK 37 spolu s fanúšikmi vyjadrili svoj postoj na súčasnú situáciu.
   Nové Zámky sú na tom naopak a zažívajú vzostup a ošiaľ podobný piešťanskému z pred niekoľkých rokov. V tomto kontexte chceme upriamiť pozornosť na vyjadrenia prezidenta hokejového klubu z Nových Zámkov Františka Suchardu, ktorý sa pre denník SME vyjadril, že Nové Zámky financujú prevádzku štadióna a to sumou približne 250 000,- eur ročne. Táto skutočnosť im vraj veľmi pomáha v rozvoji hokeja, pretože ich náklady na jednu sezónu sú takmer 600 000,- eur. Ďalšie konštatovanie pána Suchardu je, že mesto Nové Zámky im prisľúbil o v prípade postupu do extra ligy čo sa aj stalo finančnú pomoc vo výške asi 300 000,- eur, čo spolu s prevádzkou štadióna predstavuje sumu asi 550 000,- eur. V takomto kontexte sa vraj rozhoduje v Nových Zámkoch. Prezident tohto klubu apeluje aj na iný faktor pomoci mesta hokeju a to je rozvoj mládežníckeho športu. Čím bol vraj klub úspešnejší a vo vyššej lige, tým viac detí sa zaujímalo o hokej a chce sa venovať tomuto športu. Práca s mládežou ide vraj ruka v ruke s úspechmi seniorského tímu. Z týchto slov je dobré si asi niečo zobrať napriek nedostatku financií; v rozpočte mesta, pretože ide nie len o hokej ako taký ale o vývoj našich detí. Takýto názor vyjadril aj poslanec Andrej Klapica.
    Ak nebudú v meste podporené športové aktivity, tak budeme stále častejšie vidieť v televízii to, že Piešťany sa považujú za miesto s takmer najvyššou kriminalitou v štáte a to sa radšej nevyjadrujme o téme drog. Ak deťom neurobíme podmienky na pozitívnejšie aktivity, tak nám deti sami nastavia zrkadlo. Nemenej dôležité je, aké zrkadlo nastavujú mestu podnikatelia. Rokovania vedenia ŠHK 37 a mesta prebiehajú niekoľko mesiacov a konečné rozhodnutie sa stále posúvalo. Presunulo sa z jedného mesiaca na druhý a teraz o 5 minút 12 je ten čas, kedy sa má rozhodnúť. Aj váhanie je signál smerom von a podnikatelia tieto signály pozorne sledujú. Nemožno očakávať, že potencionálni sponzori tento vývoj nepozorujú. Aj podľa neho sa rozhodujú či v určitom čase a priestore urobia nejaký krok alebo nie. Majú aj iné problémy ako skúmať, či má ŠHK 37 viac pravdy alebo má pravdu mesto. Veľmi rýchlo sa rozhodnú, že investovať do neistých aktivít alebo takých, kde sú intenzívne spory. Rozhodnutia sponzorov sú aj o pocite a emóciách, pretože v tomto prípade nejde o ich zárobkovú činnosť ale o pomoc.  

Pri uvedených problémoch hokeja v Piešťanoch môžeme konštatovať to, že v tomto prípade neplatí, že kde sa dvaja bijú tretí vyhráva ale tu nevyhrá asi nikto. Tento hokejový súboj nebude mať asi žiadneho víťaza a porazené budú všetky zainteresované strany. Ak sa poslanci rozhodnú tak, že neodsúhlasia ďalšie financie na energie potrebné na chod štadióna, tak môžu hráči a obyvatelia mesta na štadióne naháňať už iba pokémonov, čo ale asi tiež ocení početná skupina mladých ľudí. Napriek zdĺhavému vývoju a sporom sa očakáva, že zastupiteľstvo odsúhlasí potrebné financie spojené s hokejom ale otázka je, či to v danom čase pomôže profesionálnemu hokeju v Piešťanoch alebo nie.