V Piešťanoch nám vzniká ďalší ohrozený druh – mestský šport

Po vzhliadnutí reportáže na TV Karpaty („hokejový súboj“ bez víťaza, iba s porazenými) mi nedá opomenúť svoj názor na aktuálnu situáciu v oblasti športu nielen ako obyvateľke Piešťan, ale aj ako rodičovi, ktorý plánoval dať svoje dieťa na šport.

Predstavitelia mesta Piešťany v aktuálnych dňoch rozhodujú o osude hokeja v našom meste. Rozhodujú, či ho zaradia medzi dôležitú súčasť nášho mestského športového života, alebo nadobro pochovajú piešťanskú účasť v TOP hokejovej lige. Podľa vývoja udalostí je zjavné, že radní páni rakvu na hokej už majú hotovú.

Keďže všetko so všetkým súvisí, poďme sa pozrieť na problém detailnejšie. Piešťanská extraliga nielenže podáva konkrétne športové výkony, je to v neposlednom rade práca s mládežou, ako aj hľadanie a podporovanie talentov, ktoré hokej v širšom zmysle potrebuje ako soľ. Popritom bola bonusom pre nás Piešťancov pomocou financií od sponzorov ako i z mestskej kasy pre extraligu možnosť bezplatného užívania zimného štadióna na využitie zimných športov. To čo je dnes už v slovenských mestách samozrejmosťou, v Piešťanoch s najväčšou pravdepodobnosťou zaniká. Žiadny rozvoj športu, žiadne vyhľadávanie mladých talentov, žiadne možné vyplnenie voľného času pre ostatných. Prečo? Pre nezmyselné a neefektívne „šetrenie“ financií mesta. Áno, ako ekonómka som za úsporné opatrenia, ale zmysluplné a efektívne. Zastavenie financií do hokeja v Piešťanoch ako budúcej investície považujem za holý nezmysel.

Radní páni sa radi hrdia úspechmi, ktoré dosiahla napríklad naša rodáčka Martina Moravcová, ale čo robia pre podporu plaveckých talentov? Nič. Stavba tak potrebného bazéna je v nedohľadne. V meste nám taktiež vyrastajú úspešné atlétky, reprezentantky SR v behu na krátke a dlhé trate. Ako inak, bez podpory mesta. Ako jedno z mála miest v SR nemáme na bežeckej dráhe antuku ale škvaru. Atlétky sú preto donútené trénovať svoj beh v provizórnych podmienkach na Lide alebo v parku. Napriek macošským podmienkam zo strany mesta sa nevzdávajú a svoj talent rozvíjajú. Je isté, že keby mali kvalitnejšie podmienky, ich profesionálny rast by bol rýchlejší a ľahší. Takto môžem postupne vymenovať aj ostatné športy až príde na rad hokej, ktorému reálne hrozí zánik v našom meste.

Na jednej strane počúvame zo strany radnice, že nám naše mesto starne a stáva sa mestom dôchodcov. Na druhej strane nezmyselné a predovšetkým z ekonomického hľadiska neefektívne škrtanie financií v rozvoji športu a strkanie hláv do piesku našich radných pánov dáva jasný signál, že mesto nemá záujem o podporu mladých rodín a mladých športových talentov. Svoje hlavy si z piesku vytiahnu len vtedy, keď sa snažia odfotiť s úspešnými reprezentantmi a ich trofejami. Najhoršie na tejto absurdite je však fakt, že naše deti strácajú možnosť športovať a zmysluplne vyplniť svoj voľný čas. Nemôžeme sa teda čudovať, že namiesto športovania si mladí ľudia nachádzajú iné „aktivity“ a v médiách následne čítame správy, že v našom meste a v okrese je jedna z najvyšších úrovní kriminality na Slovensku.

Podľa môjho názoru sa každá efektívne riadená samospráva logicky snaží výrazne podporovať rozvoj športu a hľadať a rozvíjať talenty mladých ľudí a detí. Ich meno a ich úspechy môžu totiž reprezentovať mesto z ktorého pochádzajú výraznejšie ako draho platená reklama. Je to zmysluplná investícia do budúcna nás všetkých. Ešte stále dúfam, že pri zajtrajšom rozhodovaní zvíťazí zdravý rozum a radní páni sa rozhodnú pre podporu hokeja ako dominantnej súčasti nášho mestského športového života. Tak ako ja aj iní rodičia v Piešťanoch budeme zajtra asi už len s nádejou sledovať záznam z mestského zastupiteľstva na TV Karpaty a veriť, že predstavitelia mesta sa konečne zobudia zo svojho oneskoreného zimného spánku a predsa len si vypočujú požiadavky zo strany obyvateľov a podporia športovcov ohľadne rozvíjania aktivít v mestskom športe.

Zuzana Svrčeková   (Piešťany)