Komentár: PIEŠŤANSKÝ ZUB ČASU vs. AKTIVITA ?!

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2016/08_august/Z_36_zub_casu_aktivita_v_meste.mp4″ template=“mediaelement“]

Zub času zaznamenáva v Piešťanoch jednoznačný úspech nad aktivitou ľudí, ktorí majú možnosť konať a investovať do nevyhnutných obnov budov. Čoraz častejšie sa po meste objavujú tabule „Pozor padá omietka“ ale netreba ani moc hľadať tabule doplnené o informáciu, že okrem omietky vás môže trafiť aj padajúci sneh. Obnova budov zďaleka nestíha a vidieť to v centre, ktoré je výkladnou skriňou mesta. Väčšina hotelov a budov sa nerekonštruuje aj keď je to nevyhnutné. Ich vlastníci asi nemajú za čo. Niektorí ľudia aj dnes používajú argument, že štatisticky návštevnosť Piešťan rastie. Keď to je teda pravda, tak sú iba dve možnosti, prečo sa do hotelov v Piešťanoch väčšinou neinvestuje. Buď nie sú peniaze alebo nie je záujem majiteľov. Obidve možnosti sú pre mesto negatívne.

              Ideálnym príkladom je Sad Andreja Kmeťa, kde sú 4 domy zo šiestich v žalostnom stave a na konci tejto ulice stojí ako veľký výkričník torzo hotela Slovan. Bývalé známe vily a ubytovacie zariadenia javia znaky nie úplne ideálnej stavebnej kondície. Tak, ako budeme hovoriť v iných reportážach a komentároch turista vidí oveľa viac ako domorodec. Vidí aj to, čo domáci nie lebo ten už väčšinu nedostatkov prehliada. Zvykol si na ne. Aj mi na dovolenke vidíme viac, ako domáci. Všímame si každý detail aj keď nechceme ale máme čas. Sme proste na dovolenke a sme zvedaví. A turista nám nič neodpustí lebo trávi svoj drahocenný čas – dovolenku v našom meste. Neodpustí nám takmer žiadnu negatívnu skúsenosť. Nemusí si sťažovať a povedať niekde niečo kritické ale urobí iba jedno, druhýkrát do Piešťan nepríde.

             Turisti často tvrdia, že Piešťany stratili niečo, čo mali v minulosti. Vraj atmosféru, ktorú už tak necítia ale zmenil sa aj vizuál, ulice, budovy. Tie totiž treba udržiavať a modernizovať. To, čo návštevníci teraz vidia možno už nebudú chcieť druhýkrát vidieť. Podľa určitých turistov bezstarostná kúpeľná atmosféra Piešťan sa stráca a vo vzduchu cítiť stagnáciu. Hovorí sa, že úspech tkvie v detailoch. Pri niektorých nehnuteľnostiach nejde o poškodené alebo zanedbané detaily ale zničená je podstata. Napríklad v zbytkoch hotela Slovan a Lipa nemohla ostať ani štipka kúpeľnej atmosféry. Pôsobia skôr ako po vojne. Vojna sa ale asi najúčinnejšie vedie po tichu, stačí niečo zanedbať a dielo je za nejaký čas dokonané. Demokraticky. Všetko v zmysle zákona. Nikto nič, mesto tiež nereaguje. Nezáujem v Piešťanoch často víťazí nad aktivitou. Česť a vďaka výnimkám ako je Villa Zuckmann, Alexander centrum, hotel Pavla a teraz sa začala rekonštrukcia Villa Loger. Pochopili, že odrazom štandardu ponúkaného v ich hoteloch je druh klientely, aká k nim príde. Ak ponúknete stredný štandard, tak príde stredne bohatá klientela a ak ponúknete nižší štandard, tak vám určite nepríde bohatý klient. Stále je to ale malé percento zodpovedných vlastníkov, ktorí majú cieľ. Investori sa do Piešťan nehrnú. Štatistika ale podľa pár zodpovedných ukazuje niečo iné, pozitívny turistický trend. Kiež by. Touto témou sa budeme čoskoro zaoberať podrobnejšie. Najmä témou, ktoré slovenské atrakcie priťahujú turistov najviac. Atrakcie mesta Piešťany vraj predbehla už aj ZOO v Bojniciach ale aj Ľubovnianske múzeum. O malých niekoľkotisícových obciach s 5 – 7 násobnou návštevnosťou akú majú Piešťany ani netreba radšej hovoriť. Žiaľ realita je taká, že Piešťany stále viac čerpajú z minulosti, z dobrej povesti ale tá raz doznie lebo evidentne vidieť viac výsledkov zuba času ako človeka. V meste prevláda pasivita nad aktivitou.