L. MIKULÁŠ VYŤAŽIL Z NEZÁUJMU PIEŠŤAN MAXIMUM

Hovorí sa, že aj zlá reklama je reklama, ale v prípade júlového rokovania piešťanského zastupiteľstva tomu asi tak nebolo. Táto reklama do mesta určite nepritiahne jediného turistu. Ak ale chceli Piešťany zaujať, tak to sa podarilo. Hokejová Extra liga začína bez ŠHK 37. Krok Piešťan, že nebudú bojovať o zachovanie Extra ligy privítali Liptáci s nadšením. Prečo, keď je hokej taká čierna diera? Pozitívna atmosféra a nadšenie pritiahli do hokeja v Liptovskom Mikuláši starších hráčov, ale aj sponzorov. Pohlo to aj s veľkými menami, ktoré už pomýšľali na hokejový dôchodok ako Marek Uram. Nastal synergický efekt, ktorý väčšina piešťanského zastupiteľstva v tejto téme nevidela. Už na Mikulášskom zastupiteľstve bolo vidieť hráčov, ale aj zvedavých sponzorov, či budú mať možnosť podporiť klub alebo nie. Pozitívne pritiahlo pozitívne. Po pomerne jednoznačnom rozhodnutí o kúpe licencie aj napriek cene asi 80 000,- eur, ktorú bude musieť klub zaplatiť to Liptovský Mikuláš využil. Mesto Piešťany by malo podľa nás taktiež vytvárať príležitosti, ktoré vyvolajú presne takýto pozitívny synergický efekt tretích strán žijúcich v meste – podnikateľov, obyvateľov, nadšencov, tretí sektor. Na t o treba samozrejme kus odvahy, tvorivosti a nadhľadu. V Piešťanoch nás teda asi čakajú roky pomalého hokejového stúpania. Piešťanský hokej v podstate začína odznova, ako keď v „človeče nehnevaj sa“ niekoho vrátite na jeho začiatok. Nepríjemná predstava. Z extra ligy do 2. Ligy. Teraz si ale treba uvedomiť, že toto stúpanie zabezpečí iba veľká dávka pozitívneho nadšenia a aj poslanci môžu iba dúfať, že ho pán Lušnák má alebo hľadať iného dobrovoľníka.
Pán Lušnák má určite kus pravdy v tom, že ten kto hokej nikdy nemanažoval, tak bude o ňom vedieť dosť málo, lebo prax je oveľa komplikovanejšia ako teória. Je to ako s podnikaním. Každý musí uznať, že teória sa líši od praxe. Naopak treba chápať aj druhú stranu, že podľa možností by malo byť všetko formálne v poriadku, dohoda jasná, ale asi to nie je úplne možné. Iba teoreticky. Ak sa ale rokuje v konfliktnej atmosfére, tak sa dohoda hľadá ešte ťažšie. Pravda je určite aj to, že treba mať uznanie nad tým, kam pán Lušnák dotiahol piešťanský hokej. Teraz je to síce inak, ale z ničoho bič neupletiete ani v hokeji. Vlna úspechu teda v Piešťanoch ustala a pozvoľna prešla do iných miest ako je Liptovský Mikuláš, ale aj Nové Zámky. V obidvoch mestách vyvolala podpora mesta synergický efekt a sponzori vykryjú značnú časť rozpočtu. Takže sa to dá.
Bývalý reprezentant Dominik Graňák nedávno pre denník SME povedal, že peniaze podľa neho nie sú najväčším problémom hokeja, ale ľudia. Tak tomu je možno aj v Piešťanoch. Na zastupiteľstve pán Lušnák naznačil, že problém má aj osobnú rovinu. Určite si na to ľudia pamätajú a keď nie, tak to môže byť samostatná téma na reportáž.
Podľa Dominika Graňáka veľa sa hovorí o nedostatku peňazí, ale základným problémom je vraj ľudský faktor tak, ako pri všetkom. Veľa problémov sa v Piešťanoch nerieši koncepčne, ale nárazovo a nepripravene. Najväčšie problémy sa často odsúvajú a hokej bol toho tiež dôkazom. Hlasovalo sa o hokeji o 5 minút dvanásť pred uzávierkou Extra ligy. Pre manažéra klubu asi veľmi zlá situácia. Či niekto v tejto otázke vyhral je asi zlá úvaha, nevyhral, iba neumrel. Piešťany v tejto otázke nie sú na víťaznej strane, ale iné mestá im to v tom istom čase a priestore ukázali ako sa to dá.