Cinematik má za sebou najlepší ročník v histórii

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2016/09_september/Z_39_cinematik_zaver_opava.mp4″ template=“mediaelement“]

Šesť dní, šesť projekčných priestorov, takmer sto filmov v štrnástich sekciách a tisíce návštevníkov – to je matematika tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Od 12. do 18. septembra sa z Piešťan stala mekka filmu.

11. ročník Cinematiku ukončili v nedeľu 18. septembra v Dome umenia vyhlásením víťazov súťažných sekcií a slovenskou premiérou dánsko-nemeckého filmu Pod pieskom. O hlavnej cene v sekcii Meeting Point Europe rozhodli európski kritici. Získal ju maďarský film Saulov syn režiséra Lászlá Nemesa s dejom odohrávajúcim sa v centre spaľovne Auschwitzu.

Cenu divákov za najlepší film spomedzi všetkých filmov na festivale si odniesol Pavol Barabáš za dokument Sloboda pod nákladom.

Ocenenie Literárneho fondu Cinematik.doc za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu udelili režisérovi Martinovi Kollárovi za film 5. October.

Primátorské sympatie si získal film Para nad riekou o živote troch zostarnutých muzikantov v príbehu o sláve a pominuteľnosti režisérskej dvojice Roberta Kirchhoffa a Filipa Remunda.

Cena divákov spomedzi filmov zo sekcie Eye on Films patrí dokumentu El Gusto o skupine židovských a moslimských hudobníkov.