Anjelská Victoria Regia 2016 – Majstrami Slovenska v aranžovaní kvetov sú Vavříková a Bracek

Na krídlach anjela – v duchu tejto nadpozemskej témy sa niesol 23. ročník národnej súťaže vo viazaní a aranžovaní kvetov Victoria Regia v Piešťanoch.

Profesionáli finišovali prácu na svojich kyticiach priamo pred zrakmi divákov zaplneného kina Fontána. Majstrovstvám Slovenska vo floristike v kultúrno-spoločenskom centre dominovali nielen nežné orchidey, ľalie či hortenzie, ale aj dekorácie z peria, netradičné súčasti svadobných kytíc či originálne zdobenie svadobného oblečenia. V stredu 21. septembra si svoje schopnosti a talent zmeralo sedemdesiat žiakov, študentov a profesionálov zo Slovenska aj zahraničia. Ich úlohou bolo pripraviť kvetinovú výzdobu na Prvé sväté prijímanie, Svadobnú dekoráciu nevesty, Dekoráciu priestoru a Anjelskú kyticu.
Príkladom toho, že na triumf a prvé miesto v kategórii základných škôl nestačí len talent, ale aj profesionálne vedenie učiteľa v krúžku, je školák Dávid Schmidt zo Základnej školy Vajanského v Piešťanoch. Medzi záhradníckymi školami bodovali aj študenti našej domácej – súťaž už 23 rokov organizujúcej školy. Ale na prvenstvo to nestačilo. Titulom juniorský majster Slovenska sa pýši študent tretieho ročníka Filip Bracek zo záhradníckej školy Rajhrad v Čechách.
Doslova, synonymom pre experimentátora vo floristike, je európsky majster v aranžovaní Tamás Mezoffy z Maďarska, ktorý spestril večer ukážkami svojej techniky. V kytici použil aj na zdanlivo obyčajný konár z piešťanského prírodného kina. Inovátorstvo v aranžovaní sa vyplatilo aj flóristke Kláre Franc Vavříkovej – novej majsterke Slovenska. Jej víťaznou kyticou boli v podstate krídla pripnuté na šatách nevesty.
Výtvory teda neboli len o farebnosti a kompozícii, ale aj emóciách. V kyticiach sa ocitli aj netradičné rastliny z botanickej záhrady.
Počas galavečera organizátori pokrstili aj nový floristický kalendár a do siene slávy uviedli Jiřího Gregorka, člena nezameniteľnej záhradníckej generácie, ktorý od 60. rokov pomáhal budovať moderné slovenské záhradníctvo. Všetky súťažné kvetinové aranžmány mohli návštevníci kultúrno-spoločenského centra Fontána obdivovať do nedele 25. septembra.