WINTERKA SI ŽILA VLASTNÝM „CYKLISTICKÝM“ ŽIVOTOM

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2016/09_september/Z_39_winterka_bicyklovanie.mp4″ template=“mediaelement“]

Značka zákazu bicyklovania má po lete v Piešťanoch riadne pošramotenú povesť. Napriek tomu, že bicyklovanie na pešej zóne nie je zďaleka najväčším problémom Piešťan treba uznať, že problém tu existuje. Ak máme vyhodnotiť celú letnú sezónu, ako sa dodržiaval zákaz, tak v realite to často pôsobilo tak, že sa iba tvárime, že sa na Winterovej ulici bicyklovať nemá. Áno, deklarujeme to značkami, ale činmi už oveľa menej. Ako keby sme to ani nechceli. Otázka je, či je značka hodná svojho miesta a nie je lepšie ju na leto odvesiť, aby sme si nerobili hanbu. V reálnom živote sa policajti, ale aj ľudia správali vlažne k jej dodržiavaniu. Horší je fakt, že keď sa snažíme o nejaký principiálny zákaz a navonok sa o to tak nesnažíme, tak to vyznieva skôr výsmešne. Radšej sa teda o nič nesnažme, keď to nie sme schopní regulovať a nechajme tomu voľný priebeh. Život si vraj nájde svoju optimálnu rovnováhu. Problém intuitívne pochopil poslanec Juraj Brna a všimol si, že život ukázal niečo iné, ako sme očakávali.

Jediným efektom „akože dôsledného dodržiavania zákazu bicyklovaniu na Winterke“ je strata vážnosti. Aj turisti pochopili, že to nemyslíme vážne, ako sa občas tvárime prostredníctvom mestských policajtov. Horšie teda je, keď sa nejako tvárime a turisti cítia, že to je iba póza, ktorú neustojíme. Dôsledkom tohto správania je teda prvotná strata rešpektu na strane porušujúcich zákaz. Je jedno, či sa jedná o Slovákov alebo Arabov. Vážnosť sa ale už ťažšie zaslúži naspäť. Viceprimátor Michal Hynek to vidí touto optikou:

Odhodlaný titulok na webe alebo v novinách ohľadne cieľov znie dobre. Realita ho však môže úplne zosmiešniť a to je tá podstatná otázka. Vyhodnocujú sa skutky nie úmysly. Turisti nás tento rok dobre odhadli hneď na začiatku leta. Značky vyvesené. Snaha bola slabšia! Najmä arabský turista sa rýchlo rozhľadel a pochopil čo môže a čo nie. Podľa náčelníka mestskej polície Marcela Mihálika je reálny problém s uplatňovaním pokút cudzím štátnym príslušníkom. Na mestskej rade doslovne povedal, že „musíme vychádzať zo zákona, kto rý je platný v SR a to, že do 15-tich rokov sa takýto priestupok neprejednáva aj keď sa stal“. Pokút za bicyklovanie na Winterovej ulici bolo podľa náčelníka uložených minimum a väčšinou vraj išlo o miestnych obyvateľov. Úplne najviac boli zastavovaní starší ľudia a priestupky sa riešili napomenutím.

Náčelník taktiež uznal fakt, že arabské deti po ráznejšom hliadkovaní ihneď prešli z bicyklov na kolobežky a korčule, ktoré nie sú zakázané. Zorientovali sa. Na malom priestore Winterovej ulici sa možno zbytočne vytvorilo napätie a atmosféra potencionálneho konfliktu. Zjavne to nevyšlo. Winterka si žila a žije svojím životom a pochopili to v určitom okamžiku asi aj mestskí policajti. Prečo? Vidieť, že mestskí policajti nie sú stavaní na zvýšený tlak. To by museli pracovať v iných podmienkach a po vyhorení šatní neprezliekať sa pred nástupom do služby v aute. Taktiež by museli pracovať s inou chuťou a iným presvedčením. Reálne nemohol nikto čakať nadpriemerný osobný vklad policajtov a ak to niekto čakal, tak mal v sebe veľký kus naivity, aj vzhľadom k malým zákonným možnostiam udelenia sankcie za bicyklovanie na pešej zóne. Vzhľadom k viacerým skutočnostiam, o ktorých si pošuškávajú už aj vrabce na stromoch nečudovali by sme sa, keby sa policajti potencionálnym konfliktom skôr vyhýbali. Podmienky sú také, aké sú a aj zo športovca nedostanete profesionálny výsledok, ak nemá profesionálne podmienky. To samozrejme neospravedlňuje žiadneho policajta. Ľudia v Piešťanoch si už zvykli na to, že im mestskí policajti venujú prílišnú empatiu a toleranciu. To by malo mať ale tiež svoje hranice. S tým sme chceli dospieť k pocitu, že úkony policajtov určite neboli profesionálne. K problému sa na mestskej rade vyjadrilo viacej poslancov a tieto ich názory neboli veľmi pochvalné:

Ak to teda zhrnieme prax ukázala, že „človek mieni a život mení“. Na problém je viacej pohľadov a poslanci sa zatiaľ nezhodli ako ďalej. Dúfame, že si všetci všimli, že nestačí sa iba tváriť …