Dni mesta Vrbové v znamení osláv 270. výročia narodenia Mórica Beňovského

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2016/09_september/Z_40_dni_mesta_vrbove.mp4″ template=“mediaelement“]

Vrbové si spomína na svojho rodáka grófa Mórica Beňovského Dňami mesta. Päťdňové spomienkové slávnosti sa začali divadelnou hrou Móric Beňovský, kráľ kráľov v stredu 21. septembra. Venované sú 270. výročiu narodenia a 230. výročiu smrti tohto cestovateľa, spisovateľa a dobrodruha na Madagaskare. Vo štvrtok 23. septembra bolo na programe premietanie nového dokumentárneho filmu Madagaskar – veľká láska režiséra Vladimíra Dudáka a v piatok 23. septembra oceňovanie osobností Beňovského glóbusom 2016.
Laureátmi tohtoročného Beňovského glóbusu sú diplomatka a vedkyňa Cecília Kandráčová, ktorá sa ako riaditeľka Slovenského inštitútu vo Varšave zaslúžila o propagáciu Mórica Beňovského v Poľsku, umelecký fotograf a cestovateľ Filip Kulišev, ktorý sa okrem iného venoval fotografovaniu Madagaskaru, a potomok rodiny Mórica Beňovského, grófka Alžbeta Ambrózyová pri príležitosti jej životného jubilea.
Laureáti si z rúk primátorky prevzali cenu, ktorú tvorí takmer 30 centimetrový krištáľový glóbus v podobe pamätníka Beňovského, ktorý je inštalovaný od roku 2012 na vrbovskom námestí. Zobrazuje Matúša Mórica Michala Františka Serafína Augusta Beňovského sediaceho na zemeguli, okolo ktorej je reliéf s odkazmi na najdôležitejšie momenty jeho života. Súčasťou ocenenia je aj grafika od Igora Piačku, zobrazujúca slovenského dobrodruha, cestovateľa, objaviteľa a kolonizátora.
Nemecký primátor Frank-Jürgen Richter stal prvým čestným občanom mesta. Vrbové udelilo tento titul prvýkrát v histórii.
Program v kultúrnom dome sa niesol v slávnostnom duchu. Bol spojený s hudobným vystúpením členov Zvonkohry z Košarísk-Priepasného a koncertom opernej speváčky Kataríny Krčmárovej s operným spevákom Maksymom Kutsenkom z Ukrajiny. Na nádvorí Kúrie Mórica Beňovského sa predstavili skupina Duo Emi a nevidiaci spevák Marián Bango. Beňovského si v týchto dňoch v mestečku pod šikmou vežou pripomínajú aj v tlačenej podobe. Radnica nechala vyraziť nový dukát a prezentuje najnovšiu knihu To je náš Beňovský.
Dni mesta Vrbové pokračovali v sobotu 24. septembra už tradičným jarmokom. Nechýbali kolotoče, dychová hudba Vrbovanka, folklórny súbor Slnečnica z Piešťan, súťaž o nový vrbovský dukát ani dychovka Lieskované z Moravského Lieskového. V nedeľu si za krásneho počasia v priateľskom futbalovom zápase zmerali sily internacionáli Vrbové s internacionálmi zo Spišského Podhradia.