36. umeleckú sezónu v Piešťanoch otvorili herci Činohry SND

Pád amerického impéria, Invázie barbarov – to je názov divadelnej inscenácie Činohry SND, ktorá v Piešťanoch otvorila 36. umeleckú sezónu. Plejáda známych hercov na jednom javisku v hre, ktorá mala premiéru pred necelým rokom, zaplnila vo štvrtok 29. septembra veľkú sálu Domu umenia do posledného miesta.
Inscenácia zachytáva príbeh o starnutí, zmysle života a zodpovednosti. Režisér Michal Vajdička siahol po dvoch filmoch kanadského režiséra Denysa Arcanda nominovaných a ocenených Ocsarmi: Úpadku amerického impéria z roku 1986 a Inváziách barbarov z roku 2003.
Obe časti hry sledujú vzdelaných, dobre situovaných intelektuálov a akademikov Rémyho, ktorého stvárňuje Emil Horváth a Pierra – Jozefa Vajdu, ich manželky, milenky a priateľov. V osemdesiatych rokoch minulého storočia majú sľubné kariéry, rodiny a dosť energie na to, aby si užívali plnými dúškami. Začiatkom nového milénia im už dochádza dych, Rémy je na smrteľnej posteli a prichádza čas bilancovať svoj život a aj život jednej generácie.
Veľký happy end sa nekoná. Dej sprevádza množstvo ďalších postáv, v ktorých sa predstavili Kamila Magálová, Táňa Pauhofová, Ľuboš Kostelný, Alexander Bárta, Daniel Fischer či Milan Ondrík.
Divadelnou hrou Činohry SND sa tak začala miestna umelecká sezóna, ktorá potrvá do nasledujúceho leta a bude mimoriadne pestrá. Návštevníci sa môžu okrem iného tešiť na priame prenosy z newyorskej metropolitnej opery a bohatú ponuku prinesie aj festival Piešťanské rendezvous.