Silný október v Dome umenia. Príde Müller, Radošinci a premietať sa bude naživo z New Yorku

Jesenný program v Dome umenia v Piešťanoch bude mimoriadne pestrý. Veď ako by to aj bolo, keby sa všestranná ponuka dramaturgie miestneho kultúrneho stánku nesnažila každý mesiac zaujať návštevníkov rôznej vekovej kategórie či milovníkov rôznych umeleckých žánrov. Pri pohľade na bohatú paletu akcií si určite nielen skalní návštevníci povedia, že aj v októbri sa oplatí nasmerovať svoje kroky do budovy na nábreží Váhu.
Počas októbra to teda v Dome umenia omladne. Paralelne s 9. ročníkom výstavy mladých umelcov bude do konca mesiaca otvorená aj výstava 18. ročníka česko-slovenského festivalu Piešťanské rendezvous s vernisážou 4. októbra. Hoci ide o malé bábky – marionety, nepatrí len tým najmenším.
Takže milé deti, to všetko 5. októbra. Cieľom rozprávok nie je vyrozprávať dej dobre známych rozprávok, ale búrať rečové bariéry medzi českými a slovenskými žiakmi prvého stupňa základných škôl.
Seniori nad 70 rokov sa so šéfom piešťanskej radnice stretnú vo veľkej sále o 15tej hodine pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Výnimočným zážitkom akiste budú veľkoplošné priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, ktoré prenesú predstavenia velikánov operného sveta divákom až v 70-tich krajinách.
Cieľom premietaní je vtiahnuť divákov sediacich v červených kreslách piešťanskej sály priamo do sály newyorskej MET-ky, kde sedia diváci v hľadisku rovnako s červenými sedadlami počas premiérového uvádzania svetových operných diel.
Zo sály domu umenia budú znieť aj melódie z populárnej televízie Šláger.
Dom umenia sa už tradične mení aj na najväčšie jedno sálové kino na Slovensku, tento mesiac aj s projekciami tretieho ročníka prehliadky festivalového filmu z Berlinále, Benátok a Cannes.
V piatok 14. Októbra sa medzi šnúru podujatí venovaných, s trochou nadsázky povedané, “randeniu” českého a slovenského umenia zamieša ruská kultúra. V rámci Dní Ruskej duchovnej kultúry vystúpi o 19tej hodine súbor Bis-Quit Orchestra a sólisti Mariinského divadla z Petrohradu.
V smutno-smiešnej komédii Stanislava Štepku a režiséra Juraja Nvôtu sa predstavia známe aj nové tváre Radošinského naivného divadla. V závere mesiaca publikum opäť omladne.