J. METELKA UROBIL KROK do PIEŠŤANSKEJ REALITY

Pre priaznivcov najúspešnejšieho slovenského paralympionika Jozefa Metelku máme teraz asi dobrú správu. Podľa našich informácií tohto športovca budete môcť vidieť v Piešťanoch asi aj častejšie. Žije síce mimo Slovenska ale má o jeden dôvod viac chodiť do Piešťan. Medzičasom urobil totiž zaujímavé rozhodnutie a to, kúpu nehnuteľnosti v centre mesta. Urobil podľa nás správne rozhodnutie ale niektoré problémy určite nepochopí. Podľa mediálnych výstupov si Piešťany evidentne vážia prínos tohto športovca pre mes to. Po zisku olympijských medailí nebolo takmer nikoho, kto by nechválil tento úspech s trochou piešťanskej príchute. Bude dôležité, aby sa mesto takto správalo aj pri riešení každodenných problémov spojených s bývaním, ktoré si tento športovec vybral. Urobil totiž krok, ktorý ho priblížil k zažívaniu piešťanskej reality. Momentálne sa v danom priestore prejavujú klasické kontrasty a neduhy Piešťan. Rieši sa niekoľko problémov naraz a za viac rokov sa riešenie nepriblížilo ani len o kúsok. Obyvatelia centra ale aj turisti bývajúci na Nálepkovej ulici sa často dlho nevyspia, pretože ľudia rušia nočný kľud, keď sa presúvajú z barov. Pri jednej prevádzke sú problémy vypuklejšie a obyvateľom už rupli nervy, pretože počas letnej sezóny nespali aj do tretej rána. Toto leto neustále volali políciu a keď bezradnosť nabrala intenzitu tento problém posunuli radšej na prokuratúru.
V priestore bývalého starého trhoviska, kde bude mať olympijský víťaz svoj apartmán sa deje aj iná abnormalita, ktorej nerozumejú ľudia zo zahraničia ale aj z iných miest. U nich je podľa ich vyjadrenia nemysliteľné, aby tomu tak bolo. Každý deň sa tu totiž porušujú dopravné predpisy a obyvatelia sa autom často nedostanú do svojich domov bez konfliktných situácií. Ak sa aj dostanú, tak prechádzajú cestou, ktorá nepotrebuje komentár. Pre obyvateľov tejto zóny sa stal problém zákazu státia v tejto časti neriešiteľný. Desiatky krát volali políciu ale problém stále trvá. Jozefovi Metelkovi treba okrem iného dať určite vedieť, aby si kúpil auto vhodné na tankodrom a miesto cestného bicykla používal v centre viac horský. Keďže si už aj na to ľudia zvykli nevedia sa zmieriť s iným neduhom. Bývajúcim najviac v tomto priestore vadí správanie obyvateľov susednej nehnuteľnosti. Veľmi často do dvora zvážajú železný odpad a spracovávajú ho tam. Keďže ide o železný odpad, tak spracovávanie je veľmi hlučné ale aj vizuálne úplne nevhodné na takéto miesto. Nášho olympionika očakáva nasledovný výhľad z okna jeho spálne. Niekoľko metrov od jeho okna zberné suroviny?!
K tomu sa ľudia sťažujú, že v nočných hodinách pália gumy alebo plasty a toto spaľovanie spôsobuje nepríjemný ostrí zápach. Všetky uvedené problémy sa obyvatelia rozhodli riešiť prostredníctvom polície, mestského úradu ale po novom už na prokuratúre. Riešenie nebolo žiadne ani po niekoľkých krokoch na mestskom úrade. Športovec si bude musieť zvyknúť aj na to, že komín, cez ktorý vychádza najväčší zápach je vyvedený rovno smerom k jeho apartmánu. Olympijský víťaz bude taktiež potrebovať intenzívnu pomoc mestského úradu a pri riešení takýchto každodenných problémov sa ukáže akcieschopnosť úradu. Tá sa viac posudzuje podľa reálnych riešení problémov ako podľa prejavov mediálnej vďaky za úspech. Tú treba hodnotiť pozitívne, pretože na tohto človeka treba byť právom hrdý a deti môžu mať ďalší pozitívny vzor. V tomto prípade naozajstný vzor. Keďže s týmito nepríjemnými problémami neúspešne bojujú obyvatelia niekoľko rokov, tak možno prítomnosť svetového profi športovca pomôže otvoriť oči, aby sa Metelka do Piešťan nevracal s trpkým pocitom, čo ho zase „čaká a neminie“. Miesto oddychu bude možno zažívať iné prekvapenia, na ktoré si Piešťanci už zvykli lebo museli. Nepokazme si to…