Marionety Sváťovho Dividla prvýkrát na Slovensku

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2016/10_oktober/Z_41_marionety_DU_vernisaz.mp4″ template=“mediaelement“]

“Kde bolo , tam bolo” … takto začína takmer každá klasická rozprávka. Kto by si nespomenul na čo i len jednu, kde vystupujú múdri králi a kráľovné, nebojácni princovia, krásne princezné či nebezpečný drak, ježibaba alebo rozumné zvieratká. V zrkadlovej výstavnej sieni piešťanského Domu umenia sa ich zišlo hneď osemdesiat. A to je len zlomok z 300 člennej zbierky drevených marionet, ktoré má vo vlastníctve Sváťovo bábkové Dividlo z Litoměřic v severných Čiech. A naozaj sa je čomu diviť. V dvadsaťročnej úspešnej histórii Dividla pricestovali totiž za slovenskými divákmi prvýkrát. Výstavu rozprávkových marionet otvorili v utorok 4. októbra.
Malé, veľké, usmiate či zamračené – tieto unikátne a do detailov prepracované bábky z výstavnej siene nevytiahnu päty do konca mesiaca. S inými marionetami však zahrala dvojica manželov Horváthovcov dve divadielka vo veľkej sále deň po vernisáži.
Klub ochotníkov a priateľov bábkového divadla, ako si Sváťovo Dividlo hovorí baví svojimi hrami predovšetkým deti materských a základných škôl. V zbierke marionet sa nájdu aj tie s prívlastkami naj.
Výstava jedinečných divadelných bábok je prvým podujatím 18. ročníka česko-slovenského projektu Piešťanské rendezvous.
Pripravené je množstvo činoherných, hudobných a výtvarných podujatí oboch bratských národov. Prídu Radošinci, Studio 2 s Karlom Rodenom a Ivanou Krausovou, Jaroslav Dušek so Štyrmi dohodami, Richard Muller aj Marie Rotrová. V novembri sa predstaví BigBand Petra Svobodu so zlínskou filharmóniou, Hlohovčatá, Heidi Janku, Vladimír Hron, štátny komorný orchester Žilina, Sendreiovci, Čercheňora a mnohí ďalší umelci.