HOTELOVÁ AKADÉMIA oslávila 70 rokov! GRATULUJEME …

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2016/10_oktober/Z_42_hotelova_akademia_narodeniny.mp4″ template=“mediaelement“]

V piatok 7. Októbra oslávila Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera 70. výročie svojho založenia a na prvý pohľad bolo vidieť, že nešlo o obyčajnú oslavu. V Dome umenia sa zišli stovky absolventov tejto akadémie tzv. hotelákov, ale aj vzácni hostia, ktorí prišli vyjadriť uznanie tejto výnimočnej škole. Na oslavu prišiel župan Trnavského kraja Tibor Mikuš, primátor Piešťan Miloš Tamajka, ale aj mnoho iných osobností. Hodnota tohto podujatia mala byť dosiahnutá aj pozvaním ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a ministra školstva Petra Plavčana, ale z dôvodu časovej zaneprázdnenosti sa ospravedlnili. Poslali však svoje gratulácie a slová uznania. O zriadenie Hotelovej akadémie sa významnou mierou pričinil samotný Ľudovít Winter, čo vyzdvihol najmä Tibor Mikuš vo svojom príhovore. V roku 1946 sa rozbehli prípravné práce založenia školy a vyučovať sa začalo v školskom roku 1946/1947. V danom čase išlo o jedinú školu tohto druhu na Slovensku.

Programom sprevádzali známi herci Přemysl Boublík a Karin Olasová a podujatie odštartovali zaujímavým prezentačným videom školy.

Okrem riaditeľa školy Ladislava Blaškoviča sa asi 600 ľuďom prihovorili aj bývalí študenti a zamestnanci školy. Svoje umenie predviedli aj žiaci Základnej umeleckej školy Piešťany a zahrali krátku scénku zo 40-tych rokov, v ktorej priblížili založenie školy Ľudovítom Winterom. Nasledovali príhovory jednotlivých hostí, na ktorom aj primátor Tamajka prezradil, že je absolventom tejto školy a vrcholom bolo odovzdávanie viacerých ocenení. Jedným z ocenených bol aj samotný riaditeľ školy Ladislav Blaškovič v rámci významných osobností Hotelovej akadémie. Jeho doterajšiu prácu ocenil zástupca zriaďovateľa tejto školy samotný župan Tibor Mikuš.

Oceňovali sa aj významné osobnosti do siene slávy Hotelovej akadémie. In memoriam ich udelili Augustínovi Koprnovi, Alexandrovi Bayerovi a Jozefovi Kočárovi. Aj primátor Piešťan Miloš Tamajka odovzdal jedno ocenenie a to samotnej škole:

Následne sa ľuďom predviedol bohatý kultúrny program, ktorému dominovalo vystúpenie umeleckého súboru Lúčnica a speváka Adama Ďuricu.

Po oficiálnom programe sa publikum, hostia a predstavitelia školy presunuli do samotnej školy, kde ich čakala slávnostná recepcia. Hotelová akadémia ako oslávenec sa predviedol krásnymi priestormi, žiakmi pripravenými pohostiť úplne každého a bohatou ponukou jedál rozmanitých zákuskov a šalátov. Všetko, čo ľudia videli a ochutnali bolo v réžii školy. Na recepcii sa zúčastnilo veľmi veľa úspešných absolventov tejto školy. Vyjadrovali to, čo im táto škola dala a ako ich pripravila na život.