Žiadne bariéry nie sú také veľké, aby sme ich svojim úsilím nedokázali prekonať

Súčasťou festivalu dobrodružných filmov HoryZonty bude opäť sekcia s názvom „Umenie a šport v živote telesne postihnutých“. Podujatie sa koná aj vďaka finančnej podpore Ministerstva Kultúry Slovenskej republiky. Festival sa bude konať od 10. do 12. novembra v trenčianskom Kine Hviezda a Klube Lúč.

TRENČÍN. Tento špeciálny filmovo-reprezentačný blok sa prvýkrát objavil na HoryZontoch pred troma rokmi. Úvodný ročník bol venovaný pamiatke hendikepovaného maďarského horolezca Zsolta Erössa, ktorý v máji 2013 zahynul pri zostupe z osemtisícovky Kančendžonga. Tento legendárny alpinista bol jedným z hlavných hostí HoryZontov v roku 2012. S Trenčínom ho spájalo aj priateľstvo s horolezcom Jarom Dutkom. Spoločne spolu podnikli už v roku 2005 expedíciu na druhú najvyššiu horu sveta K2. Dutka bol aj súčasťou Erössovej poslednej expedície.

horyzonty

Blok venovaný telesne postihnutým športovcom sa každoročne teší veľkej popularite. Organizátori sa v ňom snažia poukázať na výnimočných ľudí, ktorí napriek svojmu hendikepu dokážu podať obdivuhodné výkony v oblasti športu a outdoorových aktivít. Tento rok sa trenčianskemu publiku predstaví reprezentant Slovenska v tanečnom športe na vozíčku Martin Dait. K jeho vášňam však okrem tancu patria aj netradičné adrenalínové aktivity ako paragliding, simulátor voľného pádu, jazda na rozličných „vozidlách“ od vodného skútra až po dakarský špeciál. Dait sa pravidelne venuje aj potápaniu a offroad bugine.

V tejto sekcii sa divákom festivalu prihovorí aj pezinčan Bekim Aziri, ktorý do svojich 14-tich rokov pretekal na horskom bicykli. Na jednej zo súťaži utrpel ťažký úraz, následkom ktorého ochrnul. Napriek hendikepu sa púšťa do rôznych adrenalínových aktivít. „Návštevníkov HoryZontov určite nakazí svojim pozitívnym prístupom k životu,“ je presvedčená riaditeľka podujatia Marka Dutková.

Do tejto sekcie patria aj výstavy fotografií, výtvarná súťaž, tvorivé dielne a zážitkové workshopy. Hlavný workshop bude realizovaný v spolupráci so Strednou umeleckou školou v Trenčíne. V rámci neho prebehne aj výtvarná súťaž pre študentov odborov fotografického dizajnu a animovanej tvorby. Diela vytvorené na workshopoch budú vystavené počas festivalu HoryZonty v dejisku jeho konania. Realizované budú aj tvorivé dielne, v ktorých budú za pomoci klientov Domova sociálnych služieb Adamovské Kochanovce vyrobené medaile a iné umelecké predmety k podujatiu „Nosičov sen“.

Hlavný program sekcie bude prebiehať v sobotu 12. novembra popoludní v priestoroch klubu Lúč. Všetky potrebné informácie sú dostupné na internetovej stránke podujatia: www.horyzonty.sk.

Sekcia Umenie a šport v živote telesne postihnutých je realizovaná v rámci projektu „HoryZonty – festival dobrodružných filmov – 3. ročník sekcie Umenie a šport v živote telesne postihnutých“, ktorý je spolufinancovaný Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Zdroj: HoryZonty