Autor výstavy Hledání Jan Svoboda pobavil “polívkovským” humorom

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2016/11_november/Z_46_vystava_svoboda_DU_oprava.mp4″ template=“mediaelement“]

Festival českého a slovenského umenia Piešťanské rendezvous sa prehupol do svojej polovice a v mesiaci november  pokračuje s ďalšími dvojnárodnými podujatiami vo výtvarnej sfére. V Galérii Domu umenia otvorili vo štvrtok 3. novembra výstavu českého umelca Jana Svobodu. Že ide o originálneho autora z českej Vysočiny bolo na prvý pohľad jasné z vystavených prác, ale s festivalom Piešťanské rendezvous ho spojil aj jeho humor, veľmi podobný dlhoročnému nestorovi festivalu hercovi Bolkovi Polívkovi. Takto okomentoval obraz, ktorý domaľoval len pred pár dňami a ktorý mal už pripravený názov “Hrdzavá”. Nakoniec bolo všetko inak.

Jan Svodoba vyštudoval stavebnú fakultu v Brne, ale od stavebného projektanta ho v 90 rokoch zavialo iným smerom. Odišiel do slobodného povolania a od výroby originálneho nábytku a vyrezávania drevených betlehemov zakotvil pri olejomaľbe, maľbe akrylom a soche. Výstava v Galérii Domu umenia nesie názov Hledání a je vzorkou prác posledných mesiacov. Kým pred rokmi na plátne zachytával figúry, predmety a symboly, dnes v jeho tvorbe dominujú plochy a horizonty.

Jan Svoboda má na svojom konte viac ako 130 samostatných výstav. V súčasnosti sa predstavuje sériou výstav aj slovenskej verejnosti.

Obrazy aj sochy umelca Jana Svobodu budú vstavené v priestoroch Domu umenia Piešťany do 30. novembra.