HoryZonty opäť s Barabášom

Ani jedenásty ročník podujatia sa nezaobíde bez filmu od nášho najúspešnejšieho dokumentaristu Pavla Barabáša.

TRENČÍN. Vo štvrtok 10. novembra v Trenčíne otvorí brány festival dobrodružných filmov HoryZonty. Na návštevníkov čaká viac ako 15 hodín kvalitnej kinematografie od našich i zahraničných autorov. Nebude medzi nimi chýbať ani trenčiansky rodák Pavol Barabáš. Diváci sa môžu tešiť na jeho najnovší film Sloboda pod nákladom.

V hodinovom dokumente autor predstavuje štvoricu nosičov najstaršej generácie, ktorí prišli do Vysokých Tatier na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia. Hľadali v nich miesto, kde by mohli slobodne žiť. „Byť schopný robiť toto remeslo znamená byť schopný zamilovať si námahu, bolesť i samotu. Vyniesť náklad hore nepomôže titul, konto v banke, ani konexie. Nič z toho v horách nepomôže. Iba pokora. Tá je potrebná k zažitiu praobyčajnej ľudskej spokojnosti. Nosičský život naučí ešte niečomu: Čo si človek naloží na chrbát, musí doniesť do cieľa,“ povedal režisér pri jednom z rozhovorov. O tom, že povolanie nosiča nie je len remeslo, ale i boj so sebou samým vie skúsený filmár svoje. „Ako študent som nosil na Zbojnícku chatu. V Tatrách som strávil niekoľko fantastických sezón,“ spomína dokumentarista, ktorého rodná Bošáca, kraj dobrej slivovice, naučil na svet pozerať veselými očami. Film zároveň upozorňuje na fakt, že Vysoké Tatry sú miestom posledných vysokohorských nosičov v Európe.

Tí, čo si chcú vyskúšať nosičský chlebík, dostanú na HoryZontoch príležitosť. „Aj tento rok sme pre verejnosť v rámci sprievodných podujatí zaradili súťaž v nosení pivného suda na nosičskej krošni,“ hovorí riaditeľka podujatia Mária Dutková. „Nosiť sa bude už tradične vo festivalovú sobotu na Farských schodoch v Trenčíne. Pre mužov sme pripravili 50-litrový pivný sud, na ženy čaká 30-litrový sud,“ prezrádza hlavná organizátorka, ktorá ani teraz nezabúda na deti. „Pre tie budú pripravené náklady primerané ich veku a fyzickej stavbe,“ komentuje Dutková.

Medzi sprievodnými podujatiami festivalu dominujú i tento rok šesťkilometrové preteky v behu Beh o pohár HoryZontov, ktoré sú súčasne vyvrcholením Trenčianskej bežeckej ligy. Nebude chýbať ani psí záprah mašéra Daniela Fila, ktorý prevezie zvedavcov historickým centrom Trenčína. „Po minuloročnom úspechu sme k aktivitám opäť pridali súťaž v zhybovaní na hrazde i disciplínu slackline,“ vysvetľuje jedna zo spoluorganizátoriek Jana Lesajová. Zuzana Jargašová zasvätí v prestávkach medzi filmami a diskusiami záujemcov do tajov uzlov a uzlíkov. Nebude chýbať ani detský kútik. Novinkou medzi sprievodnými podujatiami je Minikurz prvej pomoci pod vedením Banskobystričanky Ivany Sukulovej a súťaž o najlepšiu festivalovú fotografiu.

Festival dobrodružných filmov HoryZonty sa bude konať od 10. do 12. novembra v Kine Hviezda a Klube Lúč v Trenčíne. Podujatie sa koná aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Audiovizuálneho fondu, PwC Nadačného fondu v Nadácii Pontis, Subaru, Marius Pedersen, Sesvanderhave, MCD, Odes, Geostat a ďalším.

Barbora Prekopová / PR HoryZonty

Viac info na:

http://www.horyzonty.sk/sk/index.php

barbora.prekopova@gmail.com

www.horyzonty.sk

webdsc_5330

hory1hory2