Rodák Juraj Šajmovič v memoároch spomína na hrôzy vojny v Piešťanoch

RAJ nie je len na nebesiach a PEKLO nie je len pod zemou – to je názov knihy významného kameramana, fotografa, maliara a piešťanského rodáka Juraja Šajmoviča, ktorá v týchto dňoch vychádza a dostáva sa do rúk širokej verejnosti. Deň pred oficiálnym uvedením diela do života na filmovej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, ju v pondelok 14. novembra predstavili pod strechou Domu umenia v Piešťanoch. Slávnostné stretnutie s literárnou tvorbou Juraja Šajmovica, čestného občana Piešťan, ktorý zomrel pred troma rokmi vo veku 80 rokov, sa konalo v emotívnej rodinnej atmosfére.
Počas podujatia sa návštevník dozvedel viac o výnimočnom diele, ktoré autor napísal na samom sklonku svojho života a tematicky sa v ňom venuje najmä šokujúcej skúsenosti vojnových hrôz a holokaustu. Jeho dcéra, vďaka ktorej memoáre v tomto čase vychádzajú, považuje svoju zásluhu za splnený sľub.
Detstvo Juraja Šajmoviča v Piešťanoch bolo plné šťastia a harmónie. Ale len do jeho siedmich rokov. Potom vznikol slovenský štát a kruté prenasledovanie Židov. V roku 1942 musela celá rodina Šajmovičovcov utiecť do Maďarska. Keď sa po dvoch rokoch začali deportácie židov do koncentračných táborov aj tam, rodina utiekla naspať na Slovensko, kde žila posledných šesť mesiacov vojny v podzemnom kryte na predmestí Piešťan.
Juraj Šajmovic bol považovaný za jedného z najlepších českých kameramanov druhej polovice minulého storočia. Počas svojej kariéry pracoval na viac ako 50 filmoch a jeho fotografie boli vystavené vo viacerých mestách Československa. V roku 2003 mu Piešťany udelili čestné občianstvo.