Jedenásť rokov na jednotku HoryZonty

Cez víkend sa skončil festival HoryZonty v Trenčíne. Cenu Grand prix za najlepší neprofesionálny film si odnieslo dielo Divočinou Aljašky. Rozhodla o tom trojčlenná porota.
TRENČÍN. Jedenásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty má za sebou úspešnú premiéru v Kine Hviezda a Klube Lúč. Aj tento ročník ukázal, že v meste, pod hradom Matúša Čáka je stále hlad po takomto type podujatia.
„Tak ako k Trenčínu patrí hudobný festival Pohoda, divadelný festival Sám na javisku, Trenčianske historické slávnosti a donedávna aj medzinárodný filmový festival Artfilm, patria k nemu aj HoryZonty,“ povedal na otváracom ceremoniáli primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý vo svojom príhovore neskrýval nadšenie. „Po tom, ako sa presťahoval Artfilm do Košíc, sú HoryZonty najväčším filmovým podujatím v našom kraji a som veľmi rád že ich tu máme,“ dodal pred plným hľadiskom v úvodný festivalový deň, vo štvrtok 10. novembra.
Diváci ocenili príbeh dvoch kamarátov
Na plátnach Kina Hviezda a Klubu Lúč nechýbalo napätie, adrenalín, dychberúce pohľady na prírodné scenérie a obdivuhodné športové výkony. Počas troch festivalových dní mali možnosť návštevníci vzhliadnuť pätnásť hodín filmov z horského prostredia zo štrnástich krajín sveta. Medzi dokumentmi od režisérov zvučných mien bolo aj deväť neprofesionálnych autorov zo Slovenska i z Čiech. Tí sa uchádzali o cenu Grand prix, cenu poroty a cenu divákov. Na hlavnej cene sa porota zhodla okamžite. „Divočinou Aljašky je výborný cestopis. Autor Jiří Horčička v ňom spojil zábery krásnej prírody s pútavým príbehom expedície. Vznikol príjemný film s hravou atmosférou,“ vyjadril sa o hlavnom víťazovi jeden z členov poroty Peter Jakuš. Ocenenou bola aj snímka Kalamárka. Porotcov zaujal v tomto prípade samotný námet filmu, ktorým je história horolezeckej oblasti Kalamárky. Diváci dali najviac hlasov filmovému príbehu 12CH Vysoké Tatry Trail, ktorý spojil jeden veľký sen dvoch kamarátov: Navštíviť dvanásť tatranských chát v jeden deň. Víťazi si prebrali ceny z rúk predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku.
Ocenené boli aj najlepšie fotografie prihlásené do fotosúťaže. „Témou tohto ročníka boli Farby sveta. Grand prix si odniesla snímka Adama Chlapečku Nad základným táborom Annapurny zachytená v Nepále.
Publikum, ktoré sa vie smiať
Popri filmovej prehliadke prinášajú organizátori do Trenčína aj významné osobnosti z oblasti outdooru. Zatiaľ čo slovinský horolezec Silvo Karo v do detailu pripravenej multimediálnej prezentácii oslovil predovšetkým lezeckú obec, v prednáške bajkerky Markéty Marvanovej a horolezca a moreplavca Vladimíra Porvazníka si prišla na svoje i široká verejnosť. Nadšenie však nebolo len jednostranné. Vynikajúce trenčianske publikom vytvorilo aj v stiesnených priestoroch Kina Hviezda a Klubu Lúč neopakovateľnú atmosféru. Spokojnosť bola vidieť na tvárach divákov, organizátorov i hostí. „Vidieť film, z ktorého mám husiu kožu, otvorí oči a obohatí myšlienky. Prednášať pre vďačné publikum, ktoré sa vie smiať. Poznať skvelých ľudí v jednom dni. Toto sú pre mňa HoryZonty,“ povedala po svojej prednáške hostka Marvanová.
Lákali klíčky červenej kapusty
Vo švíkoch nepraskalo len Kino Hviezda. Návštevnícu sa usilovali zaujať aj čo najlepšie miesto v Klube Lúč. „Prekvapil ma obrovský záujem o slovenské filmy,“ povedala krátko po skončení HoryZontov ich riaditeľka Mária Dutková. Núdza o divákov nebola ani počas workshopov, ktoré tento rok prinášali niekoľko alternatívnych tém. „Pri téme starých odrôd sa človek nemusí báť, že nebude diskusia, aj tento raz sa rozprúdila. Ľudí už tradične najviac zaujímali možnosti získania starých odrôd a pestovanie oskoruší,“ prezradila Trenčianka Andrea Uherková, ktorá viedla workshop Staré odrody sú IN. Záujem bol aj o ochutnávku jedného zo siedmych druhov klíčkov, o ktorých rozprávala Katarína Kopúnová. „Myslím, že najpopulárnejšími sa stali klíčky červenej kapusty. Ale vždy je to individuálne. Niekto má rád jemné chute munga a ďatelinky, iný uprednostňuje štipľavé chute reďkovky alebo rukoly,“ prezradila Kopúnová, ktorá prítomných zasvätila do tajomstva veľkej energie ukrytej v malých klíčkoch.
Publiku sa prihovoril paralympionik Martin France
O najväčšie prekvapenie sa postarala sekcia Umenie a šport v živote telesne postihnutých. Namiesto očakávaných hostí Martina Daita a Bekima Aziriho, ktorí sa zo zdravotných dôvodov festivalu nemohli zúčastniť, sa organizátorom podarilo zohnať za nich náhradu. Boli nimi slovenský „easy rider“ Rastislav Soviš a paraolympionik v zjazdovom lyžovaní Martin France. „S humorom a ľahkosťou, s ktorou pristupujú k životu pôsobili obaja ako magnety energie v celej sále,“ hovorí jedna zo spoluorganizátoriek HoryZontov Martina Kedrová. Štvrtý ročník sekcie, ktorá sa koná aj vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ukazuje nielen fakt, že ju má zmysel robiť, ale že je aj veľkým prínosom vo svete športu, dobrodružstva, adrenalínu a zážitkov.
Nosičov sen priniesol niekoľko prekvapení
O potrebe takéhoto typu podujatia svedčí aj návštevnosť. Podľa prvých odhadov organizátorov si prišlo tohoročné HoryZonty vychutnať do 4000 divákov. Ďalších 400 ľudí sa i napriek chladnému a daždivému počasiu aktívne zapojilo do sprievodných podujatí. „Najväčší záujem bol už tradične o Beh o pohár HoryZontov. Na štart sa postavilo 155 dospelých a 123 detí,“ hovorí jedna z usporiadateliek Jana Lesajová. „Prekvapila ma hojná účasť pretekárov,“ povedal Juraj Hudák, ktorý má bežeckú súťaž na starosti už ôsmy rok. „Najviac ocenení išlo už tradične do Dubnice. Z mužov zdolal šesťkilometrovú trať najrýchlejšie Štefan Štefina a medzi ženami dominovala Iveta Hulvátová,“ prináša výsledky Hudák. Rekord toho roku síce nepadol, ale o vynikajúce výkony nebola núdza ani v detskej a dorasteneckej kategórii, medzi ktorými bolo viacero majstrov Slovenska.

Zatiaľ čo rekord nepadol ani v nosení pivného suda po Farských schodoch, prinieslo toto sprievodné podujatie so sebou niekoľko prekvapení. „Po troch rokoch bol z prvého miesta zosadený Jakub Dudáš. O rýchlejší čas sa postaral Kristián Vavruš, ktorý zdolal stopäť schodov s päťdesiatlitrovým sudom piva za 45 sekúnd. Aj v ženskej kategórii našla štvornásobná víťazka Veronika Ferančíková po štyroch rokoch svoju premožiteľku. Víťazstvo si odniesla len šestnásťročná Klára Štefánková. Vynáška tridsaťlitrového pivného suda na nosičskej krošni jej trvala rovnú minútu.
Barabáš festival uzavrel
Lepšiu bodku za festivalom dobrodružných filmov HoryZonty, ako najnovší film dokumentaristu Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom, si azda predstaviť nemôžeme. HoryZonty odštartovali druhú desiatku svojho vzniku na jednotku. „Festival mal vo Hviezde a v Lúči svoje čaro, ale určite sa budeme snažiť o to, aby sme sa na budúci rok mohli vrátiť do Posádkového klubu,“ vyjadrila sa bezprostredne po skončení riaditeľka Mária Dutková. Festival HoryZonty sa koná v Trenčíne od roku 2006 aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Audiovizuálneho fondu, PwC Nadačného fondu v Nadácii Pontis, Subaru, Marius Pedersen, Sesvanderhave, MCD, Odes, Geostat a ďalším.

14.11.2016
Barbora Prekopová / PR HoryZonty

hory02 hory03 hory04 hory05 hory06 hory07