12. ročník prehliadky filmov o cestovaní a človeku EUROTOUR

Nielen do najnedotknutejších miest našich veľhôr, ale aj do dych vyrážajúcich zákutí hôr v Severnej Patagónii, Severnej Kórei či seychelských ostrovov divákov zaviedol 12. ročník filmového festivalu Eurotour. 22. až 24. november patrili v kultúrno-spoločenskom centre Fontána v Piešťanoch medzinárodnej filmovej prehliadke dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku.

Pred otvorením prehliadky v utorok 22. novembra čakala na návštevníkov prezentácia o novom piešťanskom partnerskom meste Xicheng v srdci hlavného mesta Číny Peking. Festival následne slávnostne otvorili novým filmom Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom.  V dokumente divák spoznáva najstaršiu generáciu tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty. Na uvedení filmu sa osobne zúčastnil jeden z aktérov dokumentu- chatár, pedagóg a horský nosič Pavol Petras z Raynerovej chaty – najstaršej chaty vo Vysokých Tatrách.

V tomto roku jubilant, 70 ročný Pavol Petras, v besede divákom prezradil, čo ho na tomto fyzicky náročnom nosičskom povolaní uchvátilo. Jeho zážitky s nákladom často presahujúcim 100 kíl miestami vyrážali dych.

V súťažnej sekcii MOMENT sa prezentovali amatérsky tvorcovia svojimi krátkymi prácami o cestovaní a človeku.

Dokument o zážitkoch partie mladých ľudí na cestách zožal u publika veľký úspech. Cenu divákov získal Piešťanec Jozef Šimončič za snímku Zima v lete. Cenou primátora ocenili snímku Spomienka na Železník Ladislava Beneho a Pavla Troppa z Veľkého Zálužia pri Nitre.

Počas troch dní sa premietali aj filmy z cyklu Európa môj domov – „Akceptácia“ o ceste dvoch špičkových a medzinárodne ocenených horolezcov Michala Maláka a Miroslava Leitnera vo Vysokých Tatrách  a dokumentárno-zážitkový film „Tatry, nový príbeh“ mladého režiséra Michala Romea Dvořáka. V cykle Cestujeme po svete mohli diváci vidieť snímku slovenského lezca Jozefa Krištoffyho „Expedícia do stien Severnej Patagónie v Čile a prelez najťažšej steny vo Vysokých Tatrách“, snímku „V lúčoch slnka“ ruského dokumentaristu v Severnej Kórei a 3D prezentáciu  prírodopisného dokumentu „Aldabra – bol raz jeden ostrov“. Sprievodným podujatím festivalu bola výstava fotografií Tomáša Hulíka s názvom Cesty Slovenskom a výstava snímok Pavla Petrasa z Vysokých Tatier.