Smeruje dnes už bývalý druhý viceprimátor T. HUDCOVIČ do vyššej politiky?

Bezpochyby najvýznamnejšou udalosťou minulého týždňa bol nečakaný odchod Tomáša Hudcoviča z postu druhého viceprimátora. Väčšina obyvateľov Piešťan nežije prioritne témami spravovania mesta ale v oblasti komunálnej politiky ide určite o dôležitú udalosť, ktorá ovplyvní politický život tohto mesta. Prekvapenie priznal aj samotný primátor Miloš Tamajka, ktorý pre médiá povedal „Proste som prijal toto rozhodnutie druhého viceprimátora. Je mi to ľúto. Ja som sa s tým nestotožnil ale rešpektujem to a poprial som mu veľa pracovných úspechov v ďalšej kariére a činnosti bývalého druhého viceprimátora“. Primátor Miloš Tamajka taktiež povedal to, že by bol rád, keby bol T. Hudcovič naďalej viceprimátorom, ako člen najväčšieho poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve. Pre primátora bude odstúpenie T. Hudcoviča bezpochyby znamenať horšiu komunikáciu s najsilnejším poslaneckým klubom SPP. Situácia primátora bude od tejto udalosti určite ťažšia. Snaha Tomáša Hudcoviča podieľať sa bezprostredne na riadení mesta mohla byť úprimná ale skúsenosť ukázala, že riadiť mesto je úplne niečo iné ako aktivity občianskych združení a rôznych občianskych iniciatív. Riadiacu prácu na mestskom úrade totiž reálne ovplyvňuje politika, ktorá je o záujmoch. Je všeobecne známe, že Tomáš Hudcovič je jedným z najvplyvnejších ľudí v iniciatíve Spoločne pre Piešťany a tomu zodpovedá aj jeho postavenie v mestskom zastupiteľstve. Niekto môže byť presvedčený, že sa vstupom Spoločne pre Piešťany v Piešťanoch udiali pozitívne zmeny a niekto naopak. To nech posúdi každý obyvateľ Piešťan sám.

     Zrejmé je to, že primátora a Tomáša Hudcoviča v čase, keď sa tvorila dohoda o vytvorení funkcie druhého viceprimátora muselo niečo spájať a niečo konkrétne ich muselo aj rozdeliť. Čo bolo skutočným a naozaj rozhodujúcim dôvodom prirýchlej rezignácie T. Hudcoviča sme sa nedozvedeli ani z jeho vyjadrení, ktoré zverejnil. Bolo až príliš diplomatické a všeobecné. V niektorých vetách bolo cítiť obavy samotného Tomáša Hudcoviča, aké budú reakcie obyvateľov mesta na jeho rezignáciu.

   Našu redakciu najviac zaujali informácie o možnej kandidatúre Tomáša Hudcoviča za poslanca do vyššieho územného celku (VÚC). Ak je to pravda, tak by to znamenalo to, že jeho úmysel je postúpiť do vyššej politiky ako je iba miestna. Voľby do VÚC sú tento rok a na mieste je otázka, či odstúpenie z postu druhého viceprimátora mesta Piešťany bude Tomášovi Hudcovičovi v týchto voľbách na prospech alebo naopak. Na sociálnych sieťach zverejnil svoje stanovisko k odstúpeniu Tomáša Hudcoviča aj poslanec NRSR Jozef Viskupič. Toto stanovisko bolo ladené jednoznačne v prospech Tomáša Hudcoviča. Médiá sa deň po rezignácii bývalého viceprimátora pýtali, či bude kandidovať za poslanca VÚC a či to bude pod hnutím Igora Matoviča. Na prvú otázku odpovedal Tomáš Hudcovič nasledovne „To je zatiaľ vo hviezdach. To Vám v tomto momente neviem povedať“. Svoju kandidatúru nevylúčil. Na otázku, či bude kandidovať za OLaNO odpovedal „Ani to Vám v tomto momente neviem zodpovedať“. Podpora hnutia Igora Matoviča by nemusela byť nereálna. Koncom roka 2016 ho totiž poslanec NRSR Jozef Viskupič pozval na tlačovú besedu, ktorej témou bolo Letisko Piešťany a ten istý poslanec sa spolu s ďalším poslancom z OĽaNO A. Suchánkom zúčastnili na novembrovom valnom zhromaždení Letiska Piešťany. Na tomto stretnutí často komunikovali s T. Hudcovičom. Reálne sa teda dá očakávať, že Tomáša Hudcoviča bude hnutie OĽaNO minimálne podporovať, ak nebude kandidovať priamo pod týmto hnutím. To by mohlo znamenať aj to, že Tomáš Hudcovič má chuť pôsobiť vo väčšej politike ako je miestna úroveň a tak, ako viceprimátor Michal Hynek aj on rozmýšľa nad tým, že by sa mohol dostať aj do NRSR. Čas ukáže, čo je skutočným dôvodom prekvapujúcej rezignácie Tomáša Hudcoviča a aké sú jeho ciele.

Danej téme sa budeme podrobnejšie venovať v niektorej reportáži, ktorú v tomto čase pripravujeme.

redakcia TV Karpaty