Dôvera vedenia mesta dosiahla na ďalšie dno

Väčšina ľudí si povie „nekazme si deň“ sledovaním piešťanského zastupiteľstva ale ide „žiaľ bohu“ o dilemu, či sledovať realitu súčasných Piešťan alebo nie. Nakoniec podľa údajov Televízie Piešťany je sledovanie tejto reality šou pomerne vysoké a živé prenosy zo zastupiteľstva s úprimným záujmom o veci verejné pozerá iba na internete približne 2000 ľudí. Treba uznať, že tieto rokovania sa nepozerajú vôbec ľahko najmä pre ľudí, ktorí chodia každý deň do práce. Napriek tomu pozerajú rokovania zastupiteľstva a robia si obraz kam smeruje toto mesto. To, či tieto prenosy budú pokračovať ďalej je iná otázka, ktorej sa budeme venovať samostatne, pretože veľký záujem zo strany mesta o ne nie je. Takže možné je aj to, že o práci zastupiteľstva budú ľudia vedieť oveľa menej, ako doteraz. Teraz ale k téme týkajúcej sa Bytového podniku prezentovaných na februárovom zastupiteľstve. Naši poslanci nás nenabádajú trhať faktúry za energie, čo by asi väčšinu klientov Bytového podniku výrazne potešilo ale vidieť sme mohli vysvetlenie z akých dôvodov sa vynášalo niekoľko tisíc dokumentov z tohto mestského podniku. Nový a zároveň dočasný konateľ Bytového podniku Pavol Vermeš prišiel na toto rokovanie pripravený a presvedčený o dobrých úmysloch, ktoré aj odprezentoval.
Pracovné nasadenie nového konateľa Bytového podniku sa nestretlo s porozumením väčšiny poslancov a obyvateľov, keď si pozreli video, ako si dobrovoľne berie domov poriadny kopec roboty. Niekto by si povedal, že už prečítal všetky časti Harryho Pottera a dostal chuť na ďalší nekonečný príbeh. Zobral si domov pomerne ťažkú domácu úlohu preštudovať niekoľko tisíc dokumentov s náročnou ekonomickou a právnou tematikou. Ale teraz vážnejšie. Hovorí sa, že dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije. V tomto prípade to platí v otázke dôvery, s ktorou sa vedenie mesta zahráva už viac, ako dva roky. Dôvery voči poslancom ale hlavne voči obyvateľom mesta. Komunikácia mesta voči občanom je totiž úplne nedostatočná až vyvoláva dojem, že to je úmysel neobracať na seba príliš veľa pozornosti. Potom príde „x“ podnetov z médií a na koniec video, ktoré v ľuďoch vyvoláva dôvodné pochybnosti, či sa majetok mesta spravuje tak, ako sa má. Minimalizácia publicity o riadení mesta zo strany úradu, ktorý spravuje všetky dane občanov sa nedá pochopiť. Smerom k poslancom už vôbec nie, pretože tých si vybrali obyvatelia aby boli ich predĺženou rukou ale bez potrebných informácií sú asi aj oni mimo reality, v ktorej žije primátor. Vedenie mesta svojím pričinením zdvihlo ďalšiu vlnu špekulácií a paniky obyvateľov mesta. Nemôžu sa ale diviť, pretože pri pohľade na video prešla všetkých sranda. Po sledovaní celoslovenských tunelových scenárov, ktoré sa premietli do reality sa tomu nemožno ani čudovať. Argumentácia, že video bolo zhotovené nezákonne obstojí iba pred súdom ale nie pred obyvateľmi mesta. Tí vyniesli svoje vlastné súdy a nedôvera sa iba prehlbuje. Žiaľ presne tak, ako povedal poslanec Beňačka.
Konateľ Bytového podniku vysvetlil aj tú skutočnosť, prečo vo videu povedal, aby sa s „Ivanom“ nerozprávali o Bytovom podniku na mestskom úrade ale na inom mieste. V Dubovanoch. Vyjadrenie, že na mestskom úrade je všetko počuť evokuje minimálne zlý pocit, že na úrade niečo nie je v poriadku. Všetci môžeme dúfať, že Pavol Vermeš to myslel tak, že budova úradu má stavebno-technické nedostatky a preto pracovník v susednej kancelárii počuje všetko, čo hovorí. Tenké múry teda asi treba reklamovať u zhotoviteľa stavby mestského úradu:
Na februárovom zastupiteľstve bolo evidentné, že všetci poslanci ale aj vedenie mesta sú z danej situácie už unavení. Najviac unavene a vystresovane ale pôsobil konateľ Pavol Vermeš. Balvan nedôvery bol patrične ťažký aj na neho. Argumenty z neho nešli tak ľahko, ako obvykle. Toto je proste oveľa silnejší kaliber pochybností. Nedôvera voči vedeniu sa znásobila aj odchodom Tomáša Hudcoviča z umelo vytvorenej funkcie druhého viceprimátora. Potvrdilo sa to aj v hlasovaní poslancov za SPP. Dnes už poslanec Tomáš Hudcovič sedel v dostatočnej vzdialenosti od vedenia a evidentne sa cítil oveľa komfortnejšie, ako po pravici primátora, ktorý to tentoraz schytával ešte intenzívnejšie, ako inokedy. Nedôvera voči vedeniu sa znovu priblížila úrovni z pred roka. Celkom možné je aj to, že dosiahla úplne nové dno, čo potvrdzuje úvodný návrh na podanie na prokuratúru voči primátorovi.
Kto môže za túto nedôveru? Vedenie mesta ukazuje na poslancov, poslanci na vedenie ale prečo je taká nedôvera obyvateľov mesta? Za ňu vraj môžu podľa primátora Tamajku piešťanské médiá a naviac vraj skorumpované.
Tak sme sa teda „dozvedeli“ to, že za všetko môžu vlastne tie v skutočnosti finančne poddimenzované piešťanské médiá, ktoré v podstate žijú z ruky do úst, pretože miestne médiá vo veľkej väčšine nie sú o zisku. Teraz je teda potrebné u primátora zistiť, kto korumpuje médiá. Tie by asi aj boli radi, keby ich niekto podporil ale použitie slova „skorumpované“ je veľmi silné slovo za hranicou zákona. Kriminalizovanie médií je v tomto čase módnym hitom a už táto kultúra prišla už aj do Piešťan.
Na záver ale z iného súdka. Na zastupiteľstve si poslanci s vedením mesta rozdávajú slovné facky jednu za druhou a ľudia na to po tichu pozerajú. Za to nemôže živý prenos, ako si niekto myslí. Kamera a mikrofón sú iba zrkadlom skutočnosti, ktorá sa nepáči iba tomu, kto má čo skrývať. Prečo asi? Je na čase uvedomiť si to, že ľudia už nie sú úplne ticho ako voľakedy. Aj obyvatelia Piešťan si svoju zlosť vybíjajú na sociálnych sieťach a tie sa stávajú zrkadlom ich názorov. Napriek tomu, že sa komentáre na sociálnych sieťach čítajú ťažko, pre miestnych politikov by mali byť asi povinným čítaním, aby sa vžili do reality. Nadávky sa dajú bez problémov prehliadnuť, ak niekomu vadia a zmysel komentárov sa dá ľahko pochopiť. Atmosféra na piešťanskom zastupiteľstve vytvára ideálnu pôdu pre nástup politickej alternatívy, ktorej sa tak bojí väčšina Piešťancov. Od Kotlebovcov v zastupiteľstve v budúcom volebnom období môžu bolieť facky oveľa viac, ako tie, ktoré si rozdávajú súčasní poslanci. Piešťany odkázali Kotlebovi, že nechcú, aby mal v tomto meste míting ale karma skutkov našich najvyšších môže byť presne taká, že Kotleba v tomto meste iba posilňuje. Tomu sa hovorí „jedno si myslím, druhé hovorím a tretie robím“.