V piešťanskej Elektrárni pokrstili knihu Ľudovíta Wintera „Spomienky na Piešťany“

V stredu 1. marca sa v Elektrárni Piešťany uvádzala do života zaujímavá kniha. Išlo o slovensko-anglické vydanie knihy Spomienky na Piešťany. Kniha, v ktorej Ľudovít Winter opisuje svoju životnú cestu spojenú s rozvojom mesta a kúpeľov, je opäť dostupná širokej verejnosti. Ústrednou témou knihy je rozvoj Piešťan. Táto téma je aktuálnou aj dnes. Priestory Elektrárni sa takmer úplne zaplnili a všetci, ktorí sa zúčastnili tejto akcie musia potvrdiť, že priestory Elektrárne Piešťany sú ako stvorené na takéto podujatia. Na úvod tohto zaujímavého krstu sa hosťom prihovorila programová riaditeľka Blanka Berkyová a všetkých privítala v originálnych priestoroch Elektrárne.
Napriek tomu, že máme rok 2017 môžeme konštatovať fakt, že mnoho ľudí nepozná život a históriu rodiny Winterovcov napriek tomu, že je jednou z kľúčových osôb, ktoré sa pričinili o rozvoj Piešťan. Preto je táto kniha a jej nové vydanie aj dnes veľmi potrebnou. Je to kniha, ktorá je nielen o Ľudovítovi Winterovi, ale aj o histórii Piešťan od konca 19-teho do druhej polovice 20. storočia. Krstu nového vydania tejto knihy sa úprimne potešil aj riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa, ktorý hosťom priblížil najvýznamnejší odkaz tejto knihy.
Väčšinu Piešťancov môže aj dnes inšpirovať životný osud muža, ktorý premenil malú obec na svetoznáme kúpele. Ľudovít Winter svoje pamäti napísal ako 97-ročný v maďarčine. Napriek tomu, že Balneologické múzeum ich malo k dispozícii, až zmena politického režimu v roku 1989 umožnila ich knižné vydanie. Publikácia doteraz vyšla samostatne v slovenčine a potom dvojjazyčne v anglickej a nemeckej verzii. Krstu sa zúčastnili aj členovia OZ ProWinter, ktorí si slabé povedomie o rodine Winterovcov všimli pri organizovaní aktivít, ktorými podporujú finančnú zbierku na sochu Ľudovíta Wintera. Má byť umiestnená na Kolonádovom moste. Aktuálne je na tento účel vyzbieraných 20 tisíc eur, čo je asi 41 % z predpokladaných nákladov. Tomu sa potešil aj člen tohto združenia Tomáš Bušo.
V Elektrárni Piešťany si v marci môžete pozrieť výstavu, ktorá vznikla v spolupráci Balneologického múzea a OZ ProWinter. Skladá sa z historických fotografií a prezentuje dielo rodiny Winterovcov. Knihu pokrstili makom, pretože jej autor zo všetkého najviac vraj miloval makové perky.
Kniha Spomienky na Piešťany je k dispozícii aj prostredníctvom web stránky Balneologického múzea.