Bytový podnik rozdeľuje poslancov a vedenie mesta stále intenzívnejšie

Problém Bytového podniku sa ako bumerang 10. marca vrátil na palubovku Mestského úradu a v utorok 16. marca aj na pôdu Mestskej knižnice. 16. marca sa totiž koná mimoriadne rokovanie zastupiteľstva, kde sa znovu rieši problém nedôvery voči novému vedeniu mesta ale aj Bytového podniku. Primátor poslancov ale aj verejnosť tesne pred Vianocami evidentne prekvapil náhlou výmenou vedenia v tejto mestskej firme. Nedôvera poslancov sa prejavila v ich dvoch uzneseniach, ktorými navrhli konkrétne obmedzenia v konaní na Bytovom podniku. To bola reakcia poslancov, ktorú podnikli v pomerne krátkom čase. Na februárovom zastupiteľstve veľkou väčšinou schválili to, aby sa aktualizovali Zásady hospodárenia s majetkom mesta Piešťany v súvislosti s najdôležitejšími dokumentami Bytového podniku. Pre nového konateľa Pavla Vermeša schválili aj ďalšie obmedzenia, aby zastupiteľstvo bolo oprávnené schvaľovať uzatváranie zmlúv týkajúcich sa majetku vo vlastníctve Bytového podniku a zmluvy na dodávku médií v sumách nad 50 000,- EUR. A toto sa stretlo s intenzívnym odporom vedenia mesta a nového vedenia Bytového podniku.
Môžeme si nahovárať čokoľvek, ale dobré vzťahy poslancov a vedenia vyzerajú určite inak. Ticho vraj lieči ale ticho, ktoré bolo oproti januárovej Mestskej rade na marcovej bolo skôr prejavom napätia ako kľudu a zdravej tvorivosti. Objavil sa ďalší dôvod na intenzívne spory zastupiteľstva s vedením mesta. Problém v Bytovom podniku momentálne zažíva svoj vrchol. Predstavy primátora o krokoch v Bytovom podniku totiž nezdieľa veľká väčšina poslancov, čo prejavili aj predmetnými uzneseniami, ktoré primátor odmietol podpísať. Na Mestskej rade to pôsobilo ako, keby za jedným stolom sedela jedna súperiaca skupina a za druhým druhá. Obidve strany vedeli, že ich čaká ďalšie dejstvo patovej situácie a zbytočná strata času.
Do vzťahu poslancov a vedenia mesta je od začiatku tohto volebného obdobia zasiate niečo nezdravé a dnes možno konštatovať, že táto choroba vykazuje znaky rozšírenia. Vírus nedôvery je zavŕtaný ako kliešť a nedarí sa ho vytiahnuť ani po viac, ako dvoch rokoch od volieb. Vedenie mesta hrá v niektorých otázkach sólo jazdu a improvizuje ako sa len dá. Nemožno im uprieť snahu ale tá často krát nestačí vo výbave politika. Chcenie je jedna vec a výsledky druhá. Ono sa ani nedali čakať zázraky, keď sa primátor spolu s viceprimátorom Hynekom tesne pred voľbami zriekli SMERu, ktorý je aj dnes v podstate všade. Predvolebný čas primátor zahral vabank, riskol to a stranu SMER pustil „k vode“. Jedno príslovie hovorí, aby si človek dával pozor, čo si praje, pretože sa to môže splniť. Primátor Miloš Tamajka si prial byť primátorom ale táto funkcia je pre neho asi oveľa ťažšou, ako si predstavoval. Bez straníckej podpory je určite výrazne ťažšou a nikto z vonku vás neochráni.
Primátor nemusel dlho čakať a poslanci na februárovom zastupiteľstve prišli s návrhom, ktorý primátor asi nečakal.
Atmosféra medzi poslancami a vedením mesta je horšia ako pred rokom. Netreba zabudnúť na to, že na strane primátora je aj súčasný konateľ Bytového podniku Pavol Vermeš. Aj na ňom je, aby ochránil pravdu, ktorú spolu s primátorom prezentujú a aby ju hájil po právnej stránke. To je jeho poslaním okrem funkcie konateľa Bytového podniku.
Na marcovej Mestskej rade primátor pôsobil dosť odovzdane ale to iba na oko. Držal líniu zaťatosti vo svojom právnom názore. Nezmenil ho ani za nič. Ani tento postup ale úspech nepriniesol. Poslanci, ktorí boli proti primátorovi a Vermešovi získali posilu, ktorou je Tomáš Hudcovič. Ten sa už na marcovej Mestskej rade choval úplne inak, ako keď ešte sedel v januári vedľa primátora.
Na mieste je otázka, komu prospievajú takéto spory. Obyvateľom Piešťan asi nie. V tomto čase treba dúfať najmä v to, že sa tieto spory vedenia mesta a poslancov neprejavia na kvalite služieb Bytového podniku. Ten má zodpovednosť voči niekoľkým tisícom ľudí, ktorým spravuje ich nehnuteľnosti. Tí dúfajú, aby sa súčasné dianie v Bytovom podniku neprejavilo v ich faktúrach.