Téma TAVOS-u sa vrátila do Piešťan v prekvapujúco emotívnej forme!

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2017/03_marec/A_12_tavos_opat_v_PN.mp4″ template=“mediaelement“]

Na pôdu piešťanského zastupiteľstva sa po dlhom čase a úplne nečakane vrátila téma Trnavskej vodárenskej spoločnosti. Táto téma sa aj dnes spája s prehrou, ktorú Piešťanom uštedril primátor Trnavy Peter Bročka. Kto je vinníkom za to, že mesto Piešťany nemá vo výkonných ale hlavne v dozorných orgánoch nikoho sa poslanci nevedia zhodnúť ani po roku, kedy dal primátor Bročka rozhádaným piešťanským poslancom lekciu z politickej stratégie. Na februárovom zastupiteľstve v roku 2016 predložil poslanec Fiala, ktorý je členom najsilnejšieho klubu Spoločne pre Piešťany návrh, ktorým mal byť primátor Tamajka odvolaný z dozornej rady TAVOS-u a nahradený poslancom Jozefom Malíkom.
Tento návrh spôsobil prekvapenie aj u samotného primátora ale aj u poslancov, ktorí nepatria do klubu SPP. Jozef Malík, ktorý bol navrhnutý, aby vymenil primátora je taktiež poslancom za Spoločne pre Piešťany.
Záujem o odvolanie Miloša Tamajku bol nakoniec potvrdený hlasovaním poslancov.
Za odvolanie Tamajku hlasovalo 10 poslancov za Spoločne pre Piešťany. V danom prípade bol názor primátora Bročku do bodky vyslyšaný a už mu nebolo treba veľa k tomu, aby z TAVOS-u Tamajku odvolal. Nedôvera bola zasiata a postupne sa šírila medzi obce a mestá, ktoré sú akcionármi TAVOS-u.
Piešťany ale nie sú vyšachované z tejto hry sami. V priebehu roka 2016 sa na piešťanskom mestskom úrade stretlo päť starostov a primátorov, ktorí sa cítia súčasným vedením TAVOS-u obchádzaní. Poukázali na podozrenie z finančných machinácií, ktoré sa mali diať pri určitej investičnej akcii. Táto spoločná tlačová beseda mohla byť pokusom o spoluprácu niekoľkých nespokojných akcionárov TAVOS-u, aby tento spoločný podnik fungoval inak, ako je tomu dnes. Do dnešného dňa sa ale ľady v prospech týchto akcionárov nepohli ani o milimeter a TAVOS si žije svojim životom aj bez vplyvu Piešťan a určitých obcí.
Vráťme sa ale k tomu, čo je predmetom tohto komentára, ktorý analyzuje posledné udalosti týkajúce sa TAVOS-u. Na marcovom zastupiteľstve Piešťan poslankyňa Iveta Babičová prečítala list, ktorého autorom majú byť zamestnanci Trnavskej vodárenskej spoločnosti, ktorí si sťažujú na pomery v tomto podniku.
Poslankyňa Babičová pred týmto podnetom netušila, čo otvorenie tejto témy spôsobí. Najprv sa cítil dotknutý primátor Tamajka.
Poslankyňa Iveta Babičová zdôvodnila svoje konanie, ktoré primátor spochybnil.
To, že primátor Bročka využil ideálny okamih, kedy poslanci za SPP pripravili v podstate ideálnu pôdu na odvolanie Tamajku zdôraznil aj viceprimátor Hynek.
Poslanec Cifra svojím dopytom po sebareflexii následne odštartoval vlnu emócií, ktoré nikto nečakal. Na mieste je podľa neho pomenovať tých, ktorí do spochybnenia dôvery vložili najviac energie.
Akosi nikto z poslancov necítil potrebu uznať aspoň čiastočnú chybu. Poslanec Cifra ale aj ostatní poslanci sa naopak dočkali prudkej reakcie poslanca Tomáša Hudcoviča.
Do diskusie sa prihlásil aj poslanec Beňačka, ktorý sa sem tam pozerá na poslancov ako na pacientov, čo je asi tým, že je doktor aj keď nie psychológie. Poslanca Jozefa Malíka to nenechalo sedieť na stoličke a predčasne odišiel z tohto emotívneho rokovania. Štiepenie možnej spolupráce poslancov je teda stále na programe dňa a mesto sa skôr pohybuje smerom vzad, ako dopredu. Niektoré rokovania môžu evokovať to, že časť poslancov žije v jednom svete a iná časť v druhom. Ktorý je ten paralelný, nepravdivý a ktorý reálny je často veľmi ťažké odhadnúť. Najmä pre človeka, ktorý intenzívne nesleduje vývoj v meste, pretože nemá čas. Každý obyvateľ Piešťan si musí urobiť vlastný názor, pretože to je jediná cesta.