Letisko v Piešťanoch ožilo vďaka jubileu pražského letiska

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2017/04_april/Z_14_lietadlo_z_Prahy_oprava.mp4″ template=“mediaelement“]

Letisko v Piešťanoch sa stalo súčasťou osláv jubilea letiska Praha-Ruzyně. Najznámejšie pražské letisko si tento rok pripomína 80 rokov zahájenia prevádzky, čo je považované za jeden z míľnikov česko-slovenského civilného letectva. Práve toto sa stalo dôvodom, že na letisku v Piešťanoch v ranných hodinách pristal Airbus A319, ktorý priviezol 144 pasažierov z Prahy.
Prvý let, ktorý sa uskutočnil z pražského letiska v roku 1937 bol realizovaný lietadlom Douglas DC 2 pre 14 pasažierov. Letel tú istú trasu, ktorú naplánovali aj pre súčasný airbus. Teda cez Brno, Zlín a Piešťany. Tento symbolický let sa stáva zaujímavým mementom pre malé letiská, ktoré si môžu takto pripomenúť zašlú slávu či nedávne spojenie Čiech a Slovenska.
Cestujúcich privítal v Piešťanoch Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja, ktorý je hlavným akcionárom letiska, a primátor Piešťan Miloš Tamajka.
Atraktivita letu bola podporená viacerými zážitkovými podnetmi a pamätnými suvenírmi, ako boli napríklad noviny pozostávajúce z výberu tlače z 5. a 6. apríla z roku 1937 alebo certifikát s vyobrazením prvého dobového lietadla Douglas DC 2 či špeciálna pečiatka a poštová známka vydaná pri príležitosti symbolického letu.
Do dvojhodinového programu, ktorý mohli cestujúci absolvovať v Piešťanoch patrila aj návšteva Vojenského historického múzea.