Na pamätník rabína Teichtala nastriekali hákový kríž

V piatok 21.4. obyvateľov Piešťan počkalo nepríjemné prekvapenie. V noci zo štvrtka na piatok v parčíku pri Gymnáziu Pierra de Coubertina nasprejoval neznámy páchateľ na pamätník Yisachara Schlomo Teichtala hákový kríž. Tento prejav intolerancie až rasizmu prekvapil zástupcov mesta ale aj samotného rabína židovskej komunity v Piešťanoch Zeva Stiefela, ktorý sa k danej veci vyjadril priamo pri pamätníku. Mesto Piešťany do vtedy zabezpečilo odstránenie nápisu. Postarali sa o to zamestnanci Služieb mesta Piešťany. Napriek tomu, že pamätník bol už ako nový bolo vidieť, že tento skutok rabína veľmi mrzí.
Napriek tomu, že vyčistenie pamätníka netrvalo dlho a bolo to pomerne jednoduché jedná sa o skutok, ktorý bude vyšetrovať Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru ako trestný čin extrémizmu. V priebehu dňa boli obhliadnuť miesto a samotný pamätník. Týmto činom niekto vyjadril nenávisť k niečomu, čo malo byť symbolom posolstva hrdosti a odvahy. Židovský duchovný Yisachar Schlomo Teichtal šíril toleranciu počas celého svojho života ale aj počas deportácie do koncentračného tábora Osvienčim. Na miesto, kde sa nachádza pamätník spolu s rabínom prišlo aj niekoľko turistov z Izraela. Čin ich veľmi mrzel a nevedeli ho pochopiť, pretože Slovensko a Piešťany navštevujú veľmi radi a pomerne často. Každý rok prichádza do Piešťanských kúpeľov niekoľko tisíc turistov z Izraela.
V prípade, že disponujete informáciami, ktoré by pomohli k dolapeniu páchateľa, kontaktuje políciu na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Piešťanoch, prípadne na telefónnom čísle 158.