„Stále ťa nosím“ bolo mottom prvého ročníka Európskeho týždňa nosenia detí

Nosiaci rodičia z celej Európy oslávili v dňoch 8. až 14. mája 2017 prvý ročník Európskeho týždňa nosenia detí. Viac ako 37 slovenských miest a zároveň vyše 26 krajín po celej Európe sa zapojilo do prvého ročníka tohto podujatia, aby tak spoločne vytvorili európsku komunitu nosiacich rodičov. Piešťany boli súčasťou.

Motto prvého ročníka ETND „Stále ťa nosím“ (I carry you always) odzrkadľuje životný štýl a postoj rodičov, pre ktorých je nosenie neoddeliteľnou súčasťou bežného života. Sme preto radi, že aj Slovensko a aj Piešťany sa zapojili do prvého ročníka ETND 2017. Cieľom bolo poukázať na výhody nosenia a jeho prospešnosť nie len pre dieťa, ale aj pre rodičov a celú rodinu. Vytvoriť tak informačný, edukačný a podporný priestor pre všetkých priaznivcov ergonomického nosenia.

„Účasť ma veľmi potešila a ukázala, že sa oplatí organizovať takéto podujatie aj tu v Piešťanoch! Teším sa, že k nám pribudli nové mamičky! Radi sme vás stretli a spoznali. Je vidieť, že je nosenie stále populárnejšie a stále viac rodičov si uvedomuje jeho výhody,“ hodnotí organizátorka Veronika Smininová prvý ročník ETND v Piešťanoch.

V Piešťanoch ETND 2017 odštartovalo cvičením a salsou s deťmi v nosičoch a šatkách, ktoré sa konalo v stredu 10.5.2017. Účasť bola výborná, asi 12 mamičiek si užilo kúsok tanca a športu. Cvičenie bolo plné pozitívnej energie a mamičky si nielen posilnili ich telá, ale sa aj dobili úžasnou náladou. „Je to pre maminky niečo nové, tak snáď im ten záujem vydrží čo najdlhšie,“ teší sa Veronika Smininová. Cvičenie môžete i naďalej pravidelne navštevovať každú stredu doobeda.

Vo štvrtok, 11.5.2017 sa konala podporná skupina v materskom centre Úsmev, kde bol prezentovaný aj tovar jedného e-shopu, ktorý priniesol nosiče a šatky. Mamičky si vyskúšali rôzne modely, aby vedeli, čo im najlepšie sadne. Podpornej skupiny sa zúčastnilo 15 mamičiek aj s ich deťmi.

V piatok,12.5.2017 sa celý Európsky týždeň nosenia detí zavŕšil výstupom na Červenú vežu. Nosiace mamičky neodradil ani dážď, ktorý skončil 30 minút pred výstupom. Bola to jedna z príležitostí, kde sa mohli zapojiť celé rodiny a tak spoznať aj oteckov, sesternice, sestry a iných príbuzných a známych nosiacich mamičiek a ich detičiek. Výstupu sa zúčastnilo 15 mamičiek plus ďalší rodinní príslušníci. „Výstup nám takmer prekazil dážď. Ale som rada, že to neodradilo mamy, otcov a celé rodiny od toho, stráviť čas v prírode,“ hodnotí Veronika Smininová.

„Zároveň by som sa Vám chcela poďakovať za priazeň, ktorú ste nám venovali počas celého týždňa. Ďakujem aj sponzorom, vďaka ktorým sme sa mohli pripojiť k oslave nosenia v celej Európe. Dúfam, že sa v takomto počte, či dokonca vyššom, uvidíme aj v októbri počas Medzinárodného týždňa nosenia detí,“ dodáva na záver Veronika Smininová.

Viac informácií nájdete na Facebookovských stránkach „Nosíme v Piešťanoch“ alebo „ETND – Európsky týždeň nosenia detí v Piešťanoch“

Vedeli ste, že…

Nosiace mamičky sú označené stužkou, v Piešťanoch zväčša tmavo modrou s bielymi bodkami. Sú tak označené aj keď práve svoje dieťatko nemajú v šatke, alebo ergonomickom nosiči, aby sa navzájom spoznali. Môžete sa im prihovoriť, ak vás tematika nosenia detí zaujíma. Radi Vám poskytnú informácie, ktoré vás zaujímajú, alebo ich cenné rady a skúsenosti. Stužku môže mať maminka priamo na svojom oblečení, alebo môže ňou byť označený aj kočík.