Kultúrne vitamíny pre Slovákov v Trnave

Štvordnie Národných matičných slávností v Trnave bolo v nedeľu 10. septembra v poobedných hodinách slávnostne ukončené. Jednou z ďalších osobností slovenskej národnej histórie, ktorú pripomína i pamätník pri evanjelickom kostole, bol generál Milan Rastislav Štefánik. Práve jeho životné dielo sa stalo objektom úcty prejavenej formou kladenia vencov a slávnostným sadením lipy.
Program celého podujatia Národných matičných slávností bol bohatý na rôznorodé aktivity osvetového, kultúrneho, vzdelávacieho či športového charakteru. Návštevník matičných slávností si mohol vychutnávať slovenskú kultúru a umenie na tradičnom trnavskom jarmoku či v moderných priestoroch City Arény kde sa predstavili slovenské i zahraničné folklórne súbory a dychové hudby trnavského regiónu.
Pre túto udalosť bol vytvorený aj príležitostný poštový lístok spolu s pečiatkou, ktorá je vydaná iba k dnešnému dňu. V piatok 8. septembra sa uskutočnila prezentácia vedeckých ústavov a odborných pracovísk MS. V Knižnici Juraja Fándlyho sa uskutočnilo vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže Matičná esej 2017. V sobotu 9. septembra v Dome kultúry bola prezentácia činnosti tlačiarne Neografia a rad sprievodných výstav – krojov a kostýmov, výstava Cesta slovenskou Amerikou, výstava o J. M. Hurbanovi, prezentácia kníh MS a Krajanského múzea MS. Program bol popretkávaný tiež pietnym kladením vencov viacerým osobnostiam slovenskej histórie.