V Piešťanoch vystavuje mladý karikaturista prestížnych izraelských časopisov

Projekt „Pozdravy z Izraela” pod organizátorskou hlavičkou Múzea židovskej kultúry v Bratislave predstavuje vo svojej tretej časti mladého izraelského umelca Rana Karpa-Princea. Po olejomaľbách a fotografiách zachytavájúcich život v Izraeli bez mraku holokaustu prichádza karikatúru miestnej smotánky a politikov. Bývalý izralský premiér Ariel Šaron či premiérka Golda Mayerová, ale aj zahraničné hviezdy ako seváci Mike Jagger, Pharell Williams či herec Tom Hanks ako nezabudnuteľný Forrest Gump – úsmevné obrázky zaplnili celú výstavnú sieň Domu umenia v Piešťanoch.
Vernisáž konaná 13. septembra ako súčať 12. ročníka Medzinárodného filmového fetivalu Cinematik sa niesla vo veselom rodinnom duchu. Podľa kurátorky nevšednej výstavy receptom na úspech je karikatúra, ktorá je harmonická – je to dobrý nápad s dobre prevedenou technikou. Tieto vlastnosti sú neoddeliteľnou súčasťou väčšiny diel Rana Karpa-Princa. Jeho štýl charakterizuje skrytý temperament, sympatie k modelu so štipkou irónie.
Izraelčan, ktorého starí rodičia pochádzali zo Slovenska, začal s kreslením už ako školák, keď cez hodiny potajomky maľoval na zadnú stranu zošitov karikatúry učiteľov. Neskôr svoj talent podporil štúdiom na Vysokej škole umenia v oblati vizuálnej komunikácie so špecializáciou na ilustráciu.
Dnes je 37-ročný výtvarník pravidelným prispievateľom do najväčšieho izraelského týždenníka. Niektoré z vystavených diel sú v súkromných zbierkach a s veľkým úspechom sa zúčastňuje aj na festivaloch a súťažiach karikaturistov.
Výstava s názvom Pozdravy z Izraela 3 inštalovaná v zrkadlovej sieni piešťanského Domu umenia potrvá do konca septembra.