Be2Can – 4. ročník prináša okrem kolekcie výnimočných filmov aj atraktívne sprievodné podujatia

Be2Can 4 – 20 miest, 27 kín, 13 festivalových filmov.
4. ročník prináša okrem kolekcie výnimočných filmov aj atraktívne sprievodné podujatia.
Koná sa 4.- 10. 10. 2017 v Bratislave a do konca októbra prebieha v ďalších mestách.

V programe prehliadky nájdu návštevníci 3 víťazov z najprestížnejších filmových festivalov – nekonvenčnú love story maďarskej režisérky Ildiko Enyedi O tele a duši, ktorá získala Zlatého medveďa na Berlinále 2017 ( jednu z projekcií uvedie hosť Be2Can 4 – herečka v hlavnej úlohe Alexandra Borbély, film je nominantom Maďarska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“) , filmársky virtuóznu drámu pomsty filipínskeho režiséra Lava Diaza Tá, ktorá odišla, ocenenú Zlatým levom na MFF v Benátkach 2016 a víťaza tohtoročného MFF v Cannes ovenčeného Zlatou palmou – konceptuálnu tragikomédiu o kurátorovi galérie moderného umenia Štvorec švédskeho režiséra Rubena Östlunda. Film je nominantom Švédska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“.

Z ďalších filmov v programe spomeňme najnovší film legendárneho Emira Kusturicu Na mliečnej ceste, unikátny a vizuálne úchvatný dokument o vzniku a vývoji vesmíru režiséra Terrencea Malicka Cesta času, tragikomédiu o nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru Vážený občan od argentínskeho režiséra Gastona Duprata, drámu o transgender speváčke Fantastická žena čilského režiséra Sebastiana Lelia (film je nominantom Čile na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“), snímku ruského režiséra Andrea Zvjaginceva Bez lásky o rozvádzajúcich sa manželoch, ktorým sa stratí syn( film je nominantom Ruska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“), adaptáciu Dostojevského poviedky Krotká bieloruského režiséra Sergeja Loznicu, film o skupine nemeckých robotníkov v bulharskom zapadákove režisérky Valesky Grisebach Western, nominanta Francúzska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“ režiséra Robina Campilla 120 tepov za minútu o parížskych aktivistoch, ktorí sa v 90. rokoch venovali osvete AIDS, film režisérky Lynne Ramsey Nikdy si tu nebol – extrémne brutálny príbeh traumatizovaného vojnového veterána s Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe, film predstaviteľa gréckej „divnej“ vlny Yorgosa Lanthimosa, ktorý nakrútil nepredvídateľnú fúziu kubrickovského hororu s modernou variáciou antickej tragédie s názvom Zabitie posvätného jeleňa s hviezdnym obsadením (Nicole Kidman, Colin Farrell a Alicia Silverstone). Film je nominantom Veľkej Británie na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“).

Sprievodné podujatia 4. ročníka Be2Can budú naozaj bohaté. Organizátori prehliadky rozširujú tento rok jej program o edukatívny projekt, ktorý reprezentujú dve známe mená z oblasti filmovej vedy a výchovy filmového diváka – prof. Zuzana Gindl – Tatárová, ArtD, skúsená pedagogička VŠMU, dramaturgička a zástupkyňa Slovenskej republiky v Rade Eurimages a Peter Konečný, zakladateľ a šéfredaktor portálu kinema.sk a jeden z organizátorov filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch. Ich prednášky o filme sú určené predovšetkým študentom stredných škôl a budú sa konať v Kine Film Europe v Bratislave.

V spolupráci so známym bratislavským klubom Nu Spirit nadväzuje Be2Can na minuloročné Okrúhle stoly redaktorov Denníka N a ich diskusie na aktuálne témy s odborníkmi po projekciách vybraných filmov.

Tradičné Nu Spirit večery, akými sú stand–up projekt Silné reči a Múdry pondelok – barový kvíz Ludwiga Bagina, sa v čase konania prehliadky budú venovať festivalovému filmu.

V rámci partnerstva s Gorila.sk sa 2 projekcie filmov z programu Be2Can (Na mliečnej ceste a Vážený občan) uskutočnia počas prehliadky aj v „kinokaviarni“ Gorila.sk Urban Space na námestí SNP 30 v Bratislave.

Podľa nového projektu Be2Can Distribution, ktorý nedávno avizovala Film Europe Media Company, prehliadka Be2Can 4 napĺňa koncept „nonstop filmového festivalu“ a prebieha v rámci viacúrovňovej platformy prezentujúcej najlepšie filmy z festivalov v Benátkach, Berlíne a Cannes – v kinách, na DVD ( exkluzívna edícia Festival 12 ), VOD a vo vlastných TV – Film Europe Channel a Festival Channel.

Zoznam miest a kín konania prehliadky:
Bratislava – Kino Film Europe, Kino Lumière, Kino Mladosť, DK Zrkadlový háj
Banská Bystrica – Záhrada Centrum nezávislej kultúry
Dubnica nad Váhom – Kino Lastovička
Košice – Kasárne Kulturpark, Kino Úsmev
Kremnica – Kino Akropola
Liptovský Mikuláš – DK Kino Nicolaus
Martin – Kino Scéna
Nitra – Kinoklub Tatra, Mlyny Cinemas
Nové Mesto nad Váhom – Kino Považan
Nové Zámky – Kino Mier
Piešťany – Dom Umenia, Kino Fontána
Poprad – Kino Tatran
Prešov – Kino Scala
Prievidza – Kino Baník, Ster Century Cinemas
Rimavská Sobota – Kino Orbis
Ružomberok – Kino Kultúra
Sereď – Kino Nova
Spišská Nová Ves – Kino Mier
Trenčín – Artkino Metro
Žilina – Stanica Záriečie

Be2Can 4 finančne podporili Audiovizuálny fond a Bratislavský samosprávny kraj.
Prehliadka Be2Can 4 v Kine Film Europe prebieha pod záštitou starostu Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Radoslava Števčíka.

Viac o Be2Can 4 tu:
http://www.be2can.eu/sk/uvod
Dagmar Krepopová
PR Manager
Tel.: +421 905 248 932
E-mail: dagmar.krepopova@filmeurope.eu

image002