Maliar Viliam Ziman je človek, v ktorom sa stretá špičkový odborný rozmer s umeleckým

Pustiť ventil tým správnym smerom – tak by sa dala nazvať maliarska tvorba Viliama Zimana. Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko, Galéria Jána Koniarka v Trnave a Mestské kultúrne stredisko v Piešťanoch spoločne pripravili výstavu amatérskeho maliara Viliama Zimana, uznávanej osobnosti v slovenskej energetike. Na vernisáži v stredu 18. septembra sa v Galérii Fontána stretli jeho priatelia aj obdivovatelia. Viliam Ziman pracoval takmer celý život v oblasti jadrovej energetiky a napriek maximálnemu vyťaženiu dokázal vytvoriť veľkú kolekciu obrazov. Tejto záľube sa venoval v čase dovoleniek a sviatkov. Do Piešťan priniesol obrazy z najrôznejších ciest.
S predsedom Trnavského samosprávneho kraja Tiborom Mikušom, ktorý prevzal záštitu nad autorskou výstavou, ho spája takmer štyridsaťročný pracovný vzťah aj úprimné priateľstvo.
Ako povedal kurátor výstavy Róbert Němeček, Zimanova amatérska tvorba je veľmi úrimná a preto nesmierne zaujímavá. Miesta zachytil technikou maľby akrylom na plátno či kartón a druhú časť výstavy tvoria pastely. Všetky zákutia autor nakreslil formou skíc, aby ich neskôr vo svojom domácom ateliéri pretvoril na farebné diela. 40 vystavených obrazov pochádza z poslednej dekády jeho tvorby, no nájdu sa aj staršie kúsky.
Rodák zo Žiliny, no už takmer 40 rokov Piešťanec, publiku ponúka svoj pohľad aj na okolitú slovenskú krajinu.
Výstava Viliama Zimana potrvá v piešťanskej galérii do 5. novembra.