Rok 2017 v záhrade na SOŠ záhradníckej v Piešťanoch

Na Strednej odbornej škole záhradníckej v Piešťanoch sa počas celého roka nijako nezaháľa. Každé ročné obdobie prináša svoje práce, a každá časť školského pozemku, či už sa jedná o ovocný sad, skleník, políčka, dielne, to všetko si žiada usilovné ruky zodpovedného záhradníka. Poďte sa s nami na to pozrieť, aby ste nám verili.
Škola na jar 20. apríla zorganizovala už siedmy ročník Dňa Zeme a ponúkla tak verejnosti poučný i zábavný program pre deti a mládež, počas ktorého si mohli vyskúšať rôzne aktivity spojené s ochranou zelene, vody, prácu s pôdou, poznaním kveteny, výstavbou prírodných, ekologických záhradných stavieb.
Na každom stanovisku skupina detí zo základných a materských škôl mala možnosť získať odpovede na kvíz, ktorý sa na konci vyhodnotil.
S pribúdajúcimi lúčmi slnka sa príroda rýchlo zobúdza a tým volá záhradníkov častejšie do záhonov, na čerstvý vzduch. Prichádzajúce veľkonočné sviatky už klopú na dvere, a tak aj jarné aranžmány začínajú pribúdať na záhradách, balkónoch i v domácnostiach tých, ktorí obľubujú jar a jej symboly.
A prichádza leto so svojimi prvými plodmi práce, ktorá bola odvedená na jar. Spolu s letom prichádzajú aj študenti zo Strednej záhradníckej školy z Litomyšle z Českej republiky, ktorí sa prišli naučiť nové zručnosti od svojich slovenských spolužiakov. Ako vyzerá harmonogram dňa takého edukačného pobytu?
Začiatok leta sa spája v Piešťanoch neodmysliteľne s otvorením kúpeľnej sezóny, na ktorej nemôže chýbať ani SOŠ Záhradnícka. Pre túto udalosť pripravila alegorický voz vyzdobený letničkami, trvalkami uprostred sa niesol trón, na ktorom vo kvetovaných šatách sedela živá Mária Terézia – študentka záhradníckej školy.
Ani počas letných prázdnin sa brány školy na dva mesiace definitívne nezavierajú. Žiaci sa zúčastňujú na rôznych výmenných pobytoch v zahraničí, kde zbierajú vzácne skúsenosti, zúčastňujú sa mnohých slovenských i zahraničných súťaží, reprezentujú prácu svojej školy ako i svoju vlastnú prácu.
Škola pracuje tiež v mnohých družobných zahraničných projektoch, preto už dopredu sa pripravuje na to, aby táto spolupráca bola čo najefektívnejšia.
Na jeseň sa ukáže ako záhradník pracoval počas celého roka, čo všetko sa naučil, čo si dokázal dopestovať. Flóristi sa už 24 rokov stretávajú vždy v septembri na medzinárodnej súťaži vo viazaní a aranžovaní kvetov Victoria Regia. Túto prestížnu súťaž organizuje práve SOŠ záhradnícka v Piešťanoch.
Neoddeliteľnou súčasťou Viktórie Regie sú alegorické kvetinové diela, tento rok sa mohli okoloidúci pokochať na alegorických vozoch Krtkovi, či Madagaskare, alebo na peších alegóriách Veselých pršiplášťoch, Kowbojoch či Hellovine. Súčasťou sprievodu boli aj alegórie vytvorené Záhradným centrom Charvát.
Keď sa záhrada úspešne zazimuje, mohlo by sa zdať, že práca záhradníka končí. Veru nie je to tak. V teplúčkom sklenníku sa už chystajú nové sadeničky, aby boli čím skôr pripravené kvety pre ruky mladých aranžérov, flóristov. Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch si najskôr odskúša súťaž v tematických aranžmánoch doma, aby sa tak lepšie pripravila pre reprezentáciu mimo školy. Adventné a Vianočné obdobie dáva množstvo podnetov pre tvorivú činnosť mladých šikovných rúk žiakov prvého až tretieho ročníka.
Škola okrem stálej prevádzky, starostlivosti o svojich študentov, organizuje pravidelne vo februári ples. Je to príležitosť oddýchnuť si v kruhu kolegov, priateľov, rodičov, bývalých absolventov školy. Nechýba nádherná kvetinová výzdoba, chutné jedlo a dobrá hudba.
Tak ste to videli, ako prebieha rok na SOŠ záhradníckej. Čo však hovoria žiaci na svoju školu?
Okrem dopoludňajšieho vyučovania sa škola svojim žiakom venuje aj v iných zaujímavých aktivitách.
Ak Vás SOŠ záhradnícka a život na nej zaujal, ste typ človeka, ktorý má rád pobyt na čerstvom vzduchu, má tvorivé myslenie, nebojí sa fyzickej práce, je to možno tá správna voľba ako sa kvalifikovať vo svojom profesijnom zameraní.
Do školy môžete chodiť tak povediac v papučkách. Škola je totižto jeden veľký kompaktný celok.
Ako sa hovorí lepšie raz vidieť a zažiť ako dva razy počuť. Škola je prístupná pre stretnutie sa s Vami, stačí sa skontaktovať a v dohodnutom termíne ju navštíviť osobne.