Marec v Dome umenia Piešťany sa nesie v znamení Veľkej noci. Poteší aj hviezdnou návštevou špičkového Karla Rodena

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2018/03_marec/Kulturna_pozvanka_marec.mp4″ template=“mediaelement“]

Marcová ponuka programov v piešťanskom dome umenia nesie prívlastky rôznorodá, bohatá aj predveľkonočná. Úvod tretieho kalendárneho mesiaca patrí oslave výtvarného umenia.
V roku 1802 Slovákmi založená a osídlená dedina Kovačica je známa nielen v srbskej provincii Vojvodina a na Slovensku, ale aj medzi milovníkmi insitného umenia v mnohých krajinách vo svete, ako fenomén ľudového výtvarného umenia, ktoré svojou tvorbou a obrazmi už šesťdesiat rokov šíria desiatky miestnych insitných maliarov. Obrazy autorov zachytávajú bežný život na úrodných poliach či počas miestnych zabíjačiek. Po vernisáži prvého marca si návštevníci následne mohli zasadnúť do kresiel veľkej kinosály a vzhliadnuť svojrázne roadmovie o dvoch pánoch, ktorí putujú krížom cez slovensko, aby spoznali pravdu o vlastnej minulosti. Vo filme Tlmočník režiséra Martina Šulíka hrajú Jiří Menzel, Peter Simonischek alebo Zuzana Mauréry.
Výstavy insitných umelcov z Kovačice aj Umenia bez hraníc môžete navštíviť do tretieho apríla.
Animáky so slovenským dabingom deti potešia. Včielka maja 2: Sladké hry im prezradí, či sa populárnej včielke a jej kamarátom podarí vyhrať Skladké hry, ktoré organizuje Jej Veličenstvo včelia Císárovná. Americký film Coco od tvorcov filmu Hádá sa Dory a Toys story vás pozývajú na veselý výlet na onen svet. Kým týždeň jarných prázdnin na západnom Slovensku v dome umenia patrí najmenším, víkend už ich rodičom.
Výtvarný a filmový úvod vystrieda v polovici mesiaca hudobná produkcia.
Mladí vysokoškoláci predvedú už takmer profesionálne výkony a publikum potešia napríklad Moyzesovými Jánošíkovými chlapcami alebo Cikkerovým Concertino pre klavír a orchester. Plátno najväčšieho jednosálového kina na Slovensku zase ožije francúzkou kinematografiou.
Na miestne pomery trochu netradične vo Veľkom týždni prichádza Dom umenia s dvomi špeciálnymi podujatiami. V utorok Piešťany privítajú špičkového českého herca Karla Rodena.
Čo nebýva zvykom, dom umenia nezatvorí svoje pomyslené brány ani počas veľkonočného víkendu.
Priama projekcia so začiatkom o 18.55 vo veľkej sále návštevníkom opäť ponúkne genialálne majstrovstvo umelcov newyorkej Metky. Veríme, že si z bohatej marcovej ponuky programov Domu umenia vyberiete aj vy – tešíme sa na vašu návštvevu.