Piešťany žijú rozhlasovými rozprávkami. 10. ročník festivalu Zázračný oriešok má najviac podujatí od svojho vzniku

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2018/05_maj/Z_21_oriesok_otvorenie.mp4″ template=“mediaelement“]

Je najbohatší na rozprávky, výstavy, besedy, workshopy aj divadielka za celú doterajšiu existenciu. Festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok s podtitulom Kniha v rozhlase – Rozhlas v knihe, ktorý vo svojej súťažnej časti prináša to najlepšie z rozhlasovej tvorby pre deti za uplynulé dva roky, oslavuje svoje jubileum. Hlavnými organizátormi 10. ročníka sú Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany a RTVS.
Záštitu nad štvordňovým podujatím, ktoré odštartovalo v utorok 22. mája, prevzalo Ministerstvo kultúry SR, veľvyslankyňa Českej republiky v Bratislave Livia Klausová a trnavský župan Jozef Viskupič. Detská aj odborná porota v knižnici vyberá mená víťazných rozhlasových rozprávok spomedzi 18 súťažných titulov v troch kategóriách – monologické rozprávky, rozhlasové hry a hry pre deti.
Každý ročník Zázračného orieška navštívi okolo 4000 detí z celého regiónu.
Festival slávnostne otvorili v utorok podvečer v piešťanskej Elektrárni. Počas galaprogamu udelili dve špeciálne ocenenia. Laureátom ceny Literárneho informačného centra – Ceny Márie Ďuríčkovej sa stal spisovateľ Tomáš Janovic. Ocenenie za významný umelecký prínos v oblasti detskej tvorby prišla za autora prebrať jeho vnučka. Cenu RTVS výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti si tento rok prevzala Táňa Pauhofová. Od detstva prepožičala hlas viac ako 160tim rozprávkovým postavám od princezien až po duchov.
Cenu Zázračný oriešok 2018 a vizuál celého festivalu vytvorila významná slovenská ilustrátorka Katarína Ilkovičová.
Podrobný program festivalu Zázračný oriešok nájdete na webstránke www.kniznica.sk.