Výstava ľudových hudobných nástrojov zo zbierky Kornela Duffeka

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2018/07_jul/Z_27_duffek_vernisaz_DU.mp4″ template=“mediaelement“]

V piešťanskom dome umenia vystavujú takmer stovku ľudových hudobných nástrojov zo zbierky Kornela Duffeka. Nájdete v nej skutočné skvosty – napríklad viac ako dva a pol metrovú fujaru, sériu husličiek vyrobených z jednej borovice či najrôznejšie píšťaly a píšťalky.
Kornel Duffek, ktorý zomrel tento rok vo veku nedožitých 80 rokov, je nielen piešťanskej verejnosti dobre známy ako človek, ktorý po svojom príchode do Piešťan výrazne zasiahol do chodu miestneho hudobného a kultúrneho života ako pedagóg hudby, publicista, aktivista a komunálny politik. Venoval sa však aj zberateľským aktivitám v oblasti ľudového umenia. Výstava, ktorú v zrkadlovej výstavnej sieni slávnostne otvorili za prítomnosti najbližšej rodiny a priateľov v utorok 3. júla, predstavuje verejnosti zbierku ľudových hudobných nástrojov, ktoré Kornel Duffek kompletizoval pomerne intenzívne počas rokov 1967-1968.
Ako možno vidieť na vystavených exponátoch, ide jednak o nástroje vyrobené v čase zberu, nejedenkrát na objednávku, jednak o historické exempláre. Identifikácia prebiehala až po zberateľovej smrti a bola veľmi problematická, pretože k dispozícii bol len jeden rukou písaný zápisník.
Za pozornosť stoja husličky zo Ždiaru, ktoré zberateľovi vyrobil rezbár Matej Pitoňák z jedného kusa smrekového dreva. Táto dlhá fujara bola zase desaťročia súčasťou interiéru u Duffekovcov.
Kornel Duffek sa dlhoročne podieľal na organizácii piešťanského hudobného festivalu, najstaršej slávnosti klasickej hudby na Slovensku. Výstava jeho zbierky je jedným zo sprievodných podujatí práve tohto festivalu známeho pod novým názvom Music Festival Piešťany a jeho 63. ročníka.
6. ročník umeleckej expozície s názvom Umenie v parku prezentuje plastiky, sochy ale aj obrazy Viťa Bojňanského. Obe spomenuté výstavy sú verejnosti prístupné vo výstavných priestoroch domu umenia až do konca augusta.