Dom umenia to v septembri odpáli! Prichádza MFF Cinematik aj nová umelecká sezóna

Máme tu september. Leto sa končí, škola sa začína a programová ponuka Domu umenia Piešťany sa opäť rozrastá. Po divadelných prázdninách sa veľká sála naplní priaznivcami hudobného, výtvarného, filmového či činoherného umenia.
V utorok 4. septembra o 19tej hodine si za veľkolepý organ, ktorý je súčasťou scény vo veľkej sále, sadne francúzsky interpret Geraud Guillemot (Žerád Gulemot). Zaznejú svetové diela organovej hudby skladateľov ako Godard, Bach či Frescobaldi.
Výstavy malieb, kresieb a plastík budú sprístupnené vo výstavných priestoroch na prízemí.
Po prvom septembrovom týždni, ktorý bude kombináciou vážnej hudby a výtvarného umenia, bude nasledovať veľkolepý filmový týždeň. Šesťdňový filmový festival Cinematik ponúkne to najlepšie z aktuálnej medzinárodnej tvorby.
13. Cinematik otvorí film z festivalu v Toronte a to nórska koprodukčná dráma s titulom Čo len ľudia povedia. Záver bude patriť slávnostnému udeľovaniu festivalových cien a bodku dá mysteriózna dráma z Cannes – španielsko-francúzska snímka s názvom Všetci to vedia s herečkou Salmou Hyek v hlavnej úlohe. Kompletný program festivalu nájdete na webovej stránke www.cinematik.sk.
Na doznievajúcej filmovej vlne zostaneme aj tretí septembrový týždeň. Vo štvrtok 20. septembra o 18tej hodine dom umenia odpremiéruje novú českú komédiu tohto roku s názvom Po čom muži túžia.
Bláznivá komédia rozpráva príbeh charizmatického cynika Karela Krála, v hlavnej úlohe Jiří Langmayer, ktorý utŕži niekoľko životných rán. Ten vyrieši problémy ako chlap – spolu s najlepším kamarátom Čestmírom sa opije a želá si, aby sa stal ženou, pretože vraj „ženy to majú v živote oveľa jednoduchšie a on je na tom kvôli nim veľmi zle.“Jeho premena na Karlu, ktorú stvárnila herečka Anna Polívková, spôsobí, že sa musí vyrovnať nielen s novým vzhľadom, ale hlavne naučiť sa fungovať v ženskom tele a zistiť, či to ženy majú naozaj jednoduchšie.
Tretia septembrová sobota v Dome umenia Piešťany bude veľkolepá a privítame hercov bratislavského Slovenského národného divadla.
V septembrovom programe si našli miesto aj veľmi obľúbené predpludňajšie organizované predstavenia pre školy a materské školy.
O 8.30 je pre mladších angličtinárov – začiatočníkov pripravená adaptácia knižky J. C. Hronského „O smelom zajkovi“. O necelé dve hodiny neskôr zase pre mierne pokročilých činoherné anglické divadielko koncipované ako učebná pomôcka s názvom The Heroes – hrdinovia. Počas prvého jesenného mesiaca sa môžeme tešiť aj na veľkolepý umelecký súbor Lúčnica.
Do kresiel vo veľkej sále sa usadia aj tí najmenší.
Na čo tešiť sa máme aj ďalší mesiac, celá jeseň v budove na nábreží Váhu bude umelecky veľmi hodnotná. Okrem výstav a filmov sú pripravené koncerty Hany Zargorovej či Zuzany Smatanovej, divadlo z dielne Radošincov s názvom Malý veľký muž. Privítame Bolka Polívku v hre Lakomec Mestského divadla Brno, Evu Holubovú v jej One woman show či Milana Sládeka v pantomíme Dubčekova jar. Je toho samozrejme oveľa viac.