Filmy sa menia, priaznivci pribúdajú. 13. MFF Cinematik láme rekordy

14-tisíc vstupov do kinosál v Piešťanoch – neskutočná atmosféra panovala počas medzinárodného filmového festivalu Cinematik v kúpeľnom meste vlani. V týchto dňoch si môžu priaznivci filmu užívať jeho 13. ročník. Od 11. do 16. septembra sa v dome umenia, kine Fontána, na malej scéne Ivana Krasku, v Bažant Kinematografe, na Kúpeľnom ostrove a v Elektrárni uvádza takmer sto filmov, ktoré len nedávno uviedli popredné svetové festivaly. 79 dlhometrážnych a 18 stredo a krátkometrážnych diel – kvantita 13. ročníka šesťdňového sviatku filmu vyráža dych, kvalita nezaostáva.
Po 13. ročníku Cinematiku bude pojem nórsky film u mnohých návštevníkov oveľa jasnejší. Sekcia Nórsko pod lupou prináša plastický obraz toho čo sa v Nórsku nakrútilo za posledné tri roky a zabodovalo aj v zahraničí. Divák má na výber desať filmov najrôznejších tipov od historických drám, dokumentov až po horory.
Filmy, o ktorých sa hovorí a ešte dlho hovoriť bude. Svojou kontroverziou lákajú aj taliansky životopis o Berlusconim alebo dráma o Brejvikovom útoku, oba filmy na programe počas víkendu. Zo slovenských dokumentov vzbudzujú vlnu emócií snímky Mečiar, Prípad Kalmus alebo Válek.
Podľa vzoru veľkých festivalov v Cannes či Sundance sa Cinematik tento rok hlási ku genderovej politike a uvedie trinásť filmov ženských režisérok. Filmy a dokumenty v súťažnej časti sú pod drobnohľadom európskych kritikov a získať môžu cenu Literárneho fondu, primátora aj divákov.
Vzdať hold nórskemu filmu sa organizátori rozhodli aj počas slávnostného otváracieho večera. 13. Cinematik otvorila pred zrakmi viac ako 630 divákov v sále domu umenia nórska koprodukčná dráma, ktorá pozitívne skĺbila očakávania divákov aj vysoké nároky kritiky. Rozprávanie fokusuje na 16-ročnú Nishu z pakistanskej rodiny – dcéru imigrantov žijúcich v súčasnom Osle.
Cinematik – to sú aj sprievodné podujatia ako open air koncerty kapiel King Saolin alebo Puding pani Elvisovej či špeciálne premietanie kultových hororov v starej elektrárni.