13. Cinematik vypredal najväčšie slovenské kino štyrikrát za deň

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2018/09_september/Z_38_ukoncenie_cinematiku.mp4″ template=“mediaelement“]

Vidieť najväčšie jedno sálové kino na Slovensku s viac ako 630timi sedadlami naplnené do posledného miesta v jeden deň hneď štyri premietania za sebou – to je nový rekord medzinárodného filmového festivalu Cinematik, ktorý sa zapisuje do jeho 13. ročnej histórie. V dňoch od 11. do 16 septembra sa v kúpeľnom meste konal sviatok filmu. Návštevníci mohli na šiestich premietacích miestach vidieť takmer sto filmov, z toho 80 celovečerných snímok. To najlepšie z európskeho a svetového filmu organizátori rozdelili do dvanástich nesúťažných a dvoch súťažných sekcií.
Fanúšikovia vstúpili do kinosál na premietania viac ako 14tisíckrát a stovky divákov využilo možnosť sledovať filmové lahôdky pod holým nebom pred domom umenia. V nedeľu 16. septembra počas záverečného ceremoniálu organizátori odovzdali ceny tvorcom víťazných filmov. Hlavnú cenu pre najlepší európsky film roka s názvom Meeting Point Europe, získala kontroverzná silná čiastočne autobiografická poľská snímka Studená vojna.
V súťažnej sekcii slovenských dokumentárnych filmov s názvom Cinematik.doc, ocenila porota mimoriadny slovenský film Prípad Kalmus, zachytávajúci tému aktivizmu a hlavne život a názory umelca Petra Kalmusa.
Cinematik veľkolepo ukončili snímkou z áčkového festivalu. Najnovší film iránskeho režiséra Asghara Farhadiho s názvom Všetci to vedia otváral uplynulý festival v Cannes.
Exkluzívnu predpremiéru na Cinematiku zaznamenal slovenský film Pivnica ruského režiséra Igora Voloshina. Dráma už dávno budí pozornosť obsadením francúzskeho herca Jean-Marc Barra známeho z kultového filmu Luca Bessona Magická hlbočina. Herec sa na stredajšom uvedení filmu osobne zúčastnil (pošlem ti aj fotky kde sa fotil o organizátormi)!!!!! Veľký ohlas verejnosti zožali aj sprievodné podujatia festivalu ako open koncerty kapiel alebo filmový kvíz.