V Piešťanoch otvorili 38. umeleckú sezónu hrou o slávnej filmárke Tretej ríše

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2018/09_september/Z_39_umelecka_sezona_Leni.mp4″ template=“mediaelement“]

V Dome umenia Piešťany sa začala 38. umelecká sezóna. Činohra SND v sobotu 22. septembra uviedla inscenáciu o kontroverznej nemeckej filmárke. Pôvodná slovenská hra Leni autorskej dvojice Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka je o fiktívnom stretnutí dvoch skutočných ľudí. Legendárneho moderátora Johnnyho Carsona, ktorého nočná šou patrila tridsať rokov k najsledovanejším talkshow Ameriky, a kontroverznej Leni Riefenstahlovej, „dvornej režisérky“ Adolfa Hitlera.
Scéna sa mení na televízne štúdio. Píše sa rok 1974 a nemecká tanečnica, herečka a filmárka v Amerike predstavuje svoj prvý dokončený projekt od porážky Nemecka – knihu fotografií afrického kmeňa Nubu. Minulosť sa však stáva hlavnou témou show. Johnny odhaľuje Lenine osobné postoje k fašizmu a holokaustu.
Trpkú minulosť neprekryje ani jej rodiaci sa vzťah s asistentom, mladším o štyridsať rokov. Hustnúcu atmosféru na javisku ešte viac vyhrotí nemecká diváčka dôchodkyňa Bertha.
Za postavu Leni Riefenstahl, ktorá zažiarila hlavne vďaka filmom na objednávku Tretej ríše, získa Zdena Studenková Cenu Dosky 2014 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon sezóny.
V nadchádzajúcej umeleckej sezóne piešťanského domu umenia nebudú chýbať ani priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, jeden z najstarších festivalov vážnej hudby Music festival Piešťany či jubilejný 20. ročník festivalu organovej hudby.