Lúčnica doma v Piešťanoch – súbor priniesol to najlepšie z tvorby profesora Nosáľa

Štefan Nosáľ viedol Lúčnicu takmer 70 rokov a vytvoril sto kompozícií – ide o svetový unikát. Keď vlani v júli zomrel vo veku 90 rokov, folklórny svet smútil. Jeho celoživotné dielo však zostalo navždy večné. Lúčnica sa v stredu 25. septembra predstavila na domovskej scéne v Dome umenia v Piešťanoch s programom z jeho celoživotnej tvorby.
Súbor so svojimi sólistami, Orchester a Ľudová hudba Lúčnice pod vedením primáša Martina Sleziaka a Spevácka skupina Lúčnice sa pred viac ako 630-timi divákmi postarali o silný umelecký zážitok.
Medzi jedenástimi choreografiami nechýbali dynamické krútivé tance na začiatku tanečných zábav zo stredoslovenského regiónu Podpoľanie, hry dievčat pri trepaní ľanu, fígle mládencov pri starodávnom spôsobe mlátenia obilia, fujara či charakteristické dupavé tance z oblastí Horehronia. Pred očami divákov sa odohrala aj tradičná podpolianska svadba začínajúc vitím svadobných pierok až po svadobné veselie.
Lúčničiari zatancovali aj dve historické skvosty do ktorých profesor vložil celé svoje srdce a ktoré od seba delí 52 rokov. Zbojnícky tanec s pôvodnou choreografiou z roku 1950 bola prvá Nosáľova choreografia pre súbor.
Práčky z Parchovian zase historicky posledná samostatná z roku 2003.
Výber z najúspešnejších tanečných choreografií z tvorby profesora Štefana Nosáľa bol