Výtvarníčka Jarmila Haldová predstavuje v Piešťanoch českých panovníkov

[evp_embed_video url=“http://ftp.tvkarpaty.sk/2018/10_oktober/Z_40_vernisaz_haldova_DU.mp4″ template=“mediaelement“]

Viedli svoju krajinu pevnou rukou, dnes kraľujú v Dome umenia v Piešťanoch. Výtvarníčka Jarmila Haldová z Orlických vrchov predstavuje vo výstavnej sieni unikátny súbor 118 vládcov a vládkyň českej krajiny a ich životných partnerov, ktorí postupne zasadali na český trón. Výstavu s názvom Českí panovníci na reliéfnych obrazoch sprístupnili v utorok 2. októbra.
Ide o vyrezávané plastiky maľované akrylom. Aby rozsiahly súbor diel mohol vzniknúť, autorka venovala dlhé hodiny študovaniu historických prameňov o každom panovníkovi. Až potom vzala do ruky dláto a začala tvoriť. Na drevených doskách sú tisícky rokov českej histórie. Knieža Bořivoj vládol v Čechách v rokoch 875 – 888 ako Svätoplukov miestodržiteľ. Nájdeme tu aj kráľ Mateja Korvína, ktorý patril pred viac ako 500 rokmi medzi najpozoruhodnejšie osobnosti dejín oboch národov. Bol jedným z mála uhorských panovníkov, ktorý sa zachoval v pamäti slovenského poddaného ľudu ako dobrý kráľ.
Projektu českých panovníkov sa výtvarníčka intenzívne venuje už viac ako desať rokov. K nápadu vytvoriť kompletný súbor českých panovníkov určite prispela práca na tridsiatich dvoch reliéfov svätcov pre katolícku nadáciu pre nevidiacich.
Výstava Jarmily Haldovej a jej unikátnej panovníckej zbierky potrvá v zrkadlovej sieni do 28. oktobra.